Olsztyn: coraz więcej zachorowań na grypę i odrę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 14:08

Warmińsko-mazurski Sanepid odnotowuje wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne oraz na odrę. W związku ze wzrostem zachorowań na grypę wprowadzono zakaz odwiedzin w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie.

Olsztyn: coraz więcej zachorowań na  grypę i odrę
Rośnie liczba chorych na grypę Fot. Archiwum

Od początku 2019 roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie odnotowała 29 potwierdzonych przypadków zachorowania na grypę typu A/H1N1/v (tzw. świńska grypa) oraz 2 przypadku wirusa RSV B.

- Warto zauważyć, że w ubiegłym roku odnotowywaliśmy zachorowania na grypę typu A/H3, w tym roku to inny wirus - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Sanepidu Janusz Dzisko i dodał, że należy pamiętać, iż nie wszyscy chorzy są poddawani badaniom laboratoryjnym określającym typ wirusa.

- Dla nas miarodajnym wzrostem liczby zachorowań jest ilość dodatnich prób. W jednej z przychodni w Ostródzie na 22 pobrane próby 15 okazało się dodatnich na obecność wirusa A/H1N1/v, a jeden przypadek to grypa A/H3, czyli taka, jaka dominowała przed rokiem - podał Dzisko.

Wśród 29 potwierdzonych przypadków świńskiej grypy 12 osób to dzieci w wieku do 14 roku życia.

W związku ze wzrostem zachorowań na grypę i choroby grypopodobne szpital pulmonologiczny w Olsztynie wprowadził całkowity zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach. Dzisko zaznaczył, że w tej placówce jest leczonych wielu pacjentów onkologicznych, których odporność jest minimalna.

- Zakaz ma uchronić chorych przed "przyniesieniem" im wirusa - wyjaśnił Dzisko i dodał, że wśród pacjentów tej placówki już odnotowano przypadki grypy.

W jego ocenie szczyt zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w regionie warmińsko-mazurskim dopiero nastąpi.

W ostatnim czasie w województwie odnotowywany jest także wzrost zachorowań na odrę. Od stycznia Sanepid potwierdził 11 przypadków tej choroby, przy czym 8 osób to Ukraińcy, a pozostali chorzy to Polacy, którzy mieli kontakt z obywatelami Ukrainy. Wśród chorych Polaków jest pracownik służby zdrowia, który zawodowo miał kontakt z osobą przebywającą w ostatnim czasie na Ukrainie. Przypadki odry odnotowano w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i okolicy oraz w Nidzicy.

- W związku z przypadkami odry zaszczepiliśmy 274 osoby, które miały kontakt z chorymi - poinformował szef warmińsko-mazurskiego Sanepidu i dodał, że ci, którzy mieli kontakt z chorymi na odrę zwykle nie odmawiają szczepień.

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum