Olsztyn: co dalej z badaniami cytologicznymi i mammograficznymi?

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2010 14:35

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący profilaktyczne badania cytologiczne i mammograficzne w Olsztynie za dwa tygodnie straci prawo do wysyłania zaproszeń na badania.

Z końcem czerwca wygasa tam umowa na wysyłanie zaproszeń kobietom uprawnionym do udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi.

– Otrzymaliśmy informację, że jeśli rozliczymy I półrocze tego roku, to dotychczasowa umowa na wysyłkę zaproszeń zostanie aneksowana – mówi Beata Ostrzycka, szefowa Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Olsztynie. – Rozliczenie wysłaliśmy, ale nie wiemy kiedy zostanie podpisany aneks do umowy.

Jak dodaje zaczyna się okres urlopowy. Lekarze z gabinetów, które podpisały umowę z Ośrodkiem wybierają się na urlopy: – Gdzie wyślemy zapraszane na badania kobiety? Ponadto, obowiązuje nas przecież ustawa o zamówieniach publicznych. Na zakup kopert musi zostać przeprowadzony przetarg. W takim tempie przy rozsyłaniu zaproszeń zastanie nas grudzień.    

Szefowa olsztyńskiego ośrodka ma więcej pytań, dotyczących przyszłości ośrodków.

– To dotyczy nie tylko nas – zastrzega Ostrzycka. Jest połowa roku, a pod koniec grudnia wygasną pięcioletnie umowy z ośrodkami na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. My jednak nie wiemy, kiedy i w jakiej formie ośrodki wojewódzkie będą funkcjonowały w systemie w 2011 roku. Gdzie się znajdziemy – w systemie, czy poza nim? Wiemy jedynie, że program powinien być kontynuowany przez kolejne 5 lat.

– Nie odbieram niepokojących sygnałów z resortu zdrowia, dotyczących kontynuacji programu – uspokaja prof. Jerzy Spaczyński, szef Centralnego Ośrodka Koordynującego. Nie sądzę, by zrezygowano z programu. Mogą ewentualnie zmienić się zasady pracy, ale do programu jesteśmy zobligowani przez Unię Europejską.

Według Piotra Olechno, rzecznika Ministerstwa Zdrowia, wypowiadającego się dla Gazety Wyborczej, jest jeszcze za wcześnie na odpowiedź jakie będą dalsze losy programu. Jak wyjaśnia, decyzja zapadnie po zapoznaniu się z jego dotychczasowymi efektami. Odbędzie się konkurs, który wyłoni wykonawcę program badań w kolejnych latach.

Olsztyński WOK może pochwalić się najlepszymi wynikami w kraju. Wskaźnik przebadanej populacji kobiet uprawnionych do badań przesiewowych, wynosi tu 32 proc. Taki wynik udało się uzyskać dzięki wykorzystaniu wszystkich możliwych metod. W Warmińsko-Mazurskiem do akcji przekonywania kobiet do badań włączyli się wszyscy: księża, opieka społeczna i władze samorządowe.

Miejskie ośrodki pomocy społecznej zwracają się do wójtów z prośbą o podstawienie autokaru w umówionym terminie, wójt zapewnia transport, ksiądz podczas mszy zachęca do badań, a kobiety są dowożone do ośrodków, które badania wykonują. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum