Olsztyn: ciężarne mogą bezpłatnie wypożyczać nowoczesne pompy insulinowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2013 18:38

Chore na cukrzycę pacjentki, które są w ciąży bądź planują dziecko, mogą bezpłatnie wypożyczyć nowoczesne pompy insulinowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Olsztyn: ciężarne mogą bezpłatnie wypożyczać nowoczesne pompy insulinowe

15 nowoczesnych pomp insulinowych podarowała olsztyńskiemu szpitalowi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

- Wcześniej dysponowaliśmy pompami, ale nie tak nowoczesnymi i nie tyloma - powiedziała zastępca ordynatora oddziału endokrynologicznego i diabetologicznego szpitala dr Joanna Rutkowska.

- Bezpłatnie wypożyczamy ten sprzęt pacjentkom, które leczą się na naszym oddziale. Mogą je wypożyczyć zarówno te kobiety, które już zaszły w ciążę, jak i te, które dopiero ciążę planują - podkreśliła Joanna Rutkowska dodając, że panie, które dopiero planują ciążę, muszą same zapłacić za osprzęt tj. strzykawki, baterie itp.; jest to koszt nieco ponad 300 zł miesięcznie. Ciężarnym całość funkcjonowania pomp finansuje NFZ.

Program wypożyczania pomp insulinowych realizowany w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jego celem jest poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą oraz zwiększenie liczby kobiet z tej grupy planujących ciążę.

Najnowsze modele pomp zapewniają im nie tylko precyzyjne dawkowanie insuliny, ale również na bieżąco mierzą cukier, pokazując tendencje zmian poziomów glukozy - czy cukier spada, czy rośnie i jak szybko te zmiany się dokonują. Dzięki temu szybko można zmodyfikować leczenie oraz właściwie zaplanować dietę i aktywność fizyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum