Olsztyn: brakuje dawców krwi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2014 10:26

Olsztyńskie centrum krwiodawstwa wcześniej niż w poprzednich latach prosi o pomoc ludzi z grupą krwi 0, A i B Rh minus. Przed nami wakacje, gdy krwi brakuje najbardziej.

"W związku z krytyczną sytuacją zapasów krwi pilnie potrzebujemy krwi od dawców z grupami 0, A i B Rh minus. Obecnie tych grup krwi jest za mało, by zapewnić potrzeby szpitali w zakresie leczenia, krew jest wydawana tylko w sytuacji zagrożenia życia. Prosimy gorąco wszystkich chętnych i z góry serdecznie dziękujemy. Pamiętaj! Możesz uratować komuś życie...". Taki komunikat już od kilku dni widnieje na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

To że krwi, szczególnie z czynnikiem Rh minus, brakuje w wakacje, nie jest żadną nowością. W tym okresie stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, na dodatek do domów rodzinnych wracają studenci studiujący w Olsztynie. To dlatego stacja regularnie o tej porze roku prosi inne osoby o pomoc.

Jednak w tym roku już w styczniu wystąpiły braki krwi. Te kłopoty, z mniejszym lub większym natężeniem trwają do tej pory. 

Więcej: olsztyn.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum