Olsztyn: bezrobotni zostaną ratownikami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 16:19

W warmińsko-mazurskim jest 3 tys. ratowników wodnych, ale tylko 200 posiada wymagane nowymi przepisami umiejętności niesienia tzw. kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Podobne dysproporcje są wśród ratowników w innych regionach Polski.

Warmińsko-Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe za darmo wyszkoli 80 młodych osób na ratowników wodnych. Kurs potrwa rok. W tym czasie uczestnicy zdobędą kolejne umiejętności: ratownika młodszego, sternika motorowodnego, ratownika WOPR, kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownika pływalni.

Szkolenie adresowane jest do osób bezrobotnych, mieszkających na terenie powiatów mrągowskiego, kętrzyńskiego i ostródzkiego.

Podczas kursu przyszli ratownicy będą zdobywać też umiejętności dotyczące obsługi komputera, przeszkolą się w szukaniu pracy i będą uczyć się języków obcych - angielskiego i niemieckiego. Koszt szkolenia szacowany jest na 1,5 mln zł,.WOPR pozyskał pieniądze na nie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Nie jest to pierwsza inicjatywa Warmińsko-Mazurskiego WOPR-u. Przypomnijmy (rynekzdrowia.pl – 4.05.), że od 31 sierpnia do 4 września w Olsztynie oraz na terenie campusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie odbędą się mistrzostwa Europy w ratownictwie medycznym.

Pomysłodawcą spotkania i rywalizacji europejskich ratowników jest Marek Myszkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, który planuje również nakręcenie filmu instruktażowego z zakresu pierwszej pomocy. Będzie on wyświetlany na telebimach w centrum miasta i umieszczony w internecie.


Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum