Olsztyn. Specjalistyczny Szpital Dziecięcy też już ma nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2021 17:30

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zakupił najnowocześniejszy na świecie mikroskop neurochirurgiczny! Tym samym dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w Polsce, wyposażonych w zaawansowany sprzęt na miarę XXI wieku.

Olsztyn. Specjalistyczny Szpital Dziecięcy też już ma nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny
Nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie pomoże dzieciom. Fot. WSSD
  • Wykorzystanie w czasie zabiegu nowoczesnego mikroskopu neurochirurgicznego w znaczny sposób zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca ich czas
  • To nowoczesne urządzenie pozwala przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka zgodnie ze wcześniejszym planem przedoperacyjnym – wyjaśnia prof. Larysz.
  • Wartość mikroskopu neurochirurgicznego to ok. 1,2 mln zł.

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem mikroskopu

W tym tygodniu zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi pod kierunkiem prof. Dawida Larysza wykonał dwa pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego mikroskopu. Użycie tego sprzętu w znaczny sposób zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca czas zabiegów.

Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny to urządzenie wyposażone w zaawansowaną kamerę w rozdzielczości 4K, pozwalające na powiększenie obrazu i dokładne obrazowanie operowanego mózgu i jego naczyń

–Mikroskop umożliwia integrację wielu urządzeń, stosowanych w trakcie tych niezwykle precyzyjnych zabiegów, takich jak system neuronawigacji czy neuromonitoringu śródoperacyjnego,. Pozwala to przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka zgodnie ze wcześniejszym planem przedoperacyjnym – dodaje prof. Larysz.

Umożliwi skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych

Wyjątkowe są również systemy fluorescencji mikroskopu, które poprzez zaawansowane filtry umożliwiają skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych.

Zastosowanie wbudowanego w mikroskop modułu oprogramowania inżynierskiego, sprzężonego z videoangiografią, uwidocznia i analizuje przepływ krwi w naczyniach, co jest niezwykle ważne w przypadku leczenia nowotworów i zmian naczyniowych.

Wartość mikroskopu wynosi ok. 1,2 mln zł. Został on zakupiony w ramach projektu pn. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”.

Zakup urządzenia został sfinanowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i wkładu własnego Samorządu Województwa. Łączna wartość projektu wynosi 16,1 mln zł.

Czytaj: Neurochirurgia to stąpanie po cienkiej linie

Czytaj: Neurochirurg: niezwłoczna operacja daje szansę dzieciom z padaczką lekooporną

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum