Olsztyn: Budzik dla dorosłych otrzymał sprzęt rehabilitacyjny od darczyńców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2018 17:45

Klinika Budzik dla dorosłych w Olsztynie zyskała od darczyńców i klubu Rotary sprzęt medyczny, dzięki któremu pacjenci wybudzeni ze śpiączki szybciej będą wracać do sprawności. To koncentratory tlenu i sprzęt rehabilitacyjny, usprawniający motorykę pacjentów.

Klinika Budzik dla dorosłych w Olsztynie działa od ponad roku. W tym czasie przyjęła ok. 20 pacjentów, z czego połowa wybudziła się. Fot. Henrique Simplicio/Flickr Generic (CC BY 2.0)

W czwartek (5 lipca) w klinice Budzik przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie nastąpiło przekazanie sprzętu na dodatkowe wyposażenie kliniki. Środki na jego zakup zostały pozyskane przez kluby Rotary z Warmii i Mazur m.in. z licytacji obrazu Edwarda Dwurnika "Budzik".

Również w czwartek nabywcy przekazali zakupiony podczas licytacji obraz olsztyńskiej klinice "Budzik dla dorosłych".

Jak wyjaśnił dr Łukasz Grabarczyk, sprzęt o wartości ok. 60 tys. zł to: koncentratory tlenu, pionizator i rotor, dzięki którym leczenie pacjentów będzie przebiegać szybciej i skuteczniej.

- Budzik to nowe przedsięwzięcie, które w dalszym ciągu potrzebuje sprzętu wspomagającego najciężej chorych. Klinika ma finansowanie i wsparcie ze strony ministra zdrowia, ale jest to placówka niekomercyjna i boryka się z kłopotami finansowymi - podkreślił dr Grabarczyk.

Dodał, że aby móc skutecznie pomagać pacjentom, potrzebny jest coraz lepszy sprzęt i więcej wykwalifikowanej kadry.

Klinika Budzik dla dorosłych w Olsztynie działa od ponad roku. W tym czasie przyjęła ok. 20 pacjentów, z czego połowa wybudziła się.

Dr Grabarczyk wyjaśnił, że do Budzika trafiają pacjenci opuszczający oddziały intensywnej opieki w szpitalach. W olsztyńskiej placówce przez pół roku poddawani są intensywnej rehabilitacji. Klinika skupia się na kompleksowej opiece nad pacjentami, realizowane są różne formy rehabilitacji: cyberoko, stymulacje magnetyczne, kąpiele membranowe, perełkowe, rehabilitacja logopedyczna.

Placówka zajmująca się terapią osób dorosłych w śpiączce działa w Olsztynie od grudnia 2016 roku. Od kwietnia 2017 roku ma finansowanie z NFZ.

Olsztyńscy lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zajmują się badaniami osób w śpiączkach. Prowadzą m.in. badania weryfikujące, czy chory jest w stanie wegetatywnym, czy minimalnej świadomości i wszczepiają stymulatory osobom w śpiączkach. Dotąd przeprowadzono kilkanaście tego rodzaju operacji

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum