Olkusz: zmodernizowany SOR w Nowym Szpitalu ma nową lokalizację

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 20:55

Od 5 sierpnia szpitalny oddział ratunkowy w Olkuszu będzie przyjmował pacjentów w nowej lokalizacji. Na pacjentów czekają nowa, większa przestrzeń i nowoczesna aparatura ratująca życie.

Olkusz: zmodernizowany SOR w Nowym Szpitalu ma nową lokalizację
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A., SOR w Olkuszu przyjmuje średnio w miesiącu 1600 pacjentów. W 2018 r. z jego pomocy skorzystało blisko 20 tys. osób. Modernizacja oddziału była konieczna przede wszystkim ze względu na potrzeby pacjentów. Szpital pozyskał na ten cel środki z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

Dotychczas olkuski SOR funkcjonował w zaadaptowanych pomieszczeniach po dawnej Izbie przyjęć. Analizy architektoniczne wykazały, że nie ma możliwości dostosowania oddziału do oczekiwań pacjentów czy wymogów prawnych w tamtej lokalizacji. Dlatego zdecydowano się na budowę całkiem nowego budynku na wolnej działce na terenie szpitala.

SOR został zaprojektowany i wykonany zgodnie z obowiązującymi normami. Nowy budynek jest wykonany w nowoczesnej technologii i jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, również w klimatyzację. Na oddziale wydzielone są obszary: rejestracji, segregacji medycznej, obszar resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej oraz obserwacji i konsultacji.

Na potrzeby oddziały zakupiono nowy sprzęt medyczny, m.in.:, respiratory stacjonarne, pompy infuzyjne aparaty do znieczulania, aparat USG, video- laryngoskop, aparaty EKG czy urządzenie do ogrzewania pacjenta. Razem z lądowiskiem, które zostało oddane do użytku w 2015 r. olkuski SOR jest ważną częścią systemu ratownictwa medycznego.

Budowa SOR w Olkuszu została częściowo sfinansowana ze środków programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020.  Wartość całkowita projektu wyniosła 3 532 502,97 zł z czego 2 853 691,09 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a 678 811,88 zł to wkład własny szpitala.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum