Oława: edukacja pacjentów, czyli na ratunek szpitalnemu oddziałowi ratunkowemu

Autor: gazeta-olawa.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2013 11:19

Szpitalny Oddział Ratunkowy działający od kilku miesięcy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie (woj. dolnośląskie) został świetnie wyposażony. Ma wszelkie warunki, by sprawnie obsługiwać pacjentów. Tak się jednak nie dzieje. Chorzy nie wiedzą, z jakimi dolegliwościami mogą się tu zgłaszać.

Oława: edukacja pacjentów, czyli na ratunek szpitalnemu oddziałowi ratunkowemu

ZOZ w Oławie wydał ulotki z informacją, że SOR gwarantuje nowy standard pomocy w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia. Dyrektor szpitala Andrzej Dronsejko zapewnił w internetowym wydaniu Gazety Powiatowej - Wiadomości Oławskie, że stara się kierować ruchem pacjentów.

Przypomina, że SOR przyjmuje chorych z urazami, ranami, złamaniami, ostrymi bólami brzucha i klatki piersiowej oraz w przypadkach ostrych zatruć, utraty przytomności, z wypadków komunikacyjnych i wielu innych nagłych stanach zagrażających życiu.

Mieszkańcy Oławy są jednak zdezorientowani, bo jeszcze niedawno z tego rodzaju przypadkami przychodzili do szpitalnej izby przyjęć. Teraz mają do dyspozycji SOR z sześcioma łóżkami obserwacyjnymi, dwoma stanowiskami do reanimacji, z najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym (łącznie z tomografem komputerowym). Jest jednak także prowadzona przez szpital nocna i świąteczna pomoc medyczna. Nie wiedzą więc, gdzie, kiedy i z jakimi dolegliwościami mają się zgłaszać.

Opisane w tekście "SOR ratuje czy leczy przeziębienia?" przykłady skarg pacjentów z Oławy na panujący bałagan są efektem zaniechania przez decydentów ochrony zdrowia obowiązku przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na ten temat.

Niedawno pisał o tym także portal rynekzdrowia.pl. Wskazywaliśmy, że spełniające coraz bardziej wyśrubowane normy SOR-y są przepełnione ludźmi, którzy nie potrzebują natychmiastowej pomocy, a więc de facto oddziały te nie wywiązują się w pełni ze swej roli. Oława to kolejny przykład ilustrujący ten problem.

Zob. także: Pacjenci zagubieni w systemie, czyli-SOR o czwartej rano

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum