Okulistyka w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie na europejskim poziomie. Placówka w prestiżowym rejestrze

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe14 października 2022 10:50

Okulistyka dziecięca w Olsztynie pod kierunkiem dr n. med. Marii Szwajkowskiej dołączyła do EU-ROP - europejskiego rejestru retinopatii wcześniaczej. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie znalazł się w gronie 4 szpitali w kraju, które są członkami EU-ROP.

Okulistyka w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie na europejskim poziomie. Placówka w prestiżowym rejestrze
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie znalazł się w gronie 4 szpitali w kraju, które są członkami EU-ROP.. Fot. Adobestock
  • Podczas 47. spotkania Europejskiego Towarzystwa Okulistyki Dziecięcej Monachium rozmawiano o chorobach oczu u dzieci
  • Szpital Dziecięcy w Olsztynie leczy okulistyczne choroby wieku dziecięcego zgodnie z najbardziej aktualną wiedzą i europejskimi standardami - przyznaje dr n. med. Maria Szwajkowska z tejże placówki
  • Rejestracja wymaga odpowiedniego sprzętu, wykwalifikowanego personelu oraz zgody Komisji Bioetycznej, a wszystko to mamy - dodaje

Olsztyński szpital w standardach europejskich

Dr n. med. Maria Szwajkowska, koordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Okulistyki w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie uczestniczyła w 47. spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Okulistyki Dziecięcej (EPOS), które odbyło się w ubiegły weekend (8-10 października) w Monachium. Podczas dwóch dni wygłoszono ponad 70 wykładów dotyczących leczenia retinopatii wcześniaków, krótkowzroczności, zaćmy i jaskry dziecięcej, a także schorzeń błony naczyniowej, siatkówki i chorób neurookulistycznych.

- Wykładów słuchałam z ogromnym zainteresowaniem i z radością stwierdzam, że leczenie okulistycznych chorób wieku dziecięcego, które stosujemy w naszym szpitalu jest zgodne z najbardziej aktualną wiedzą i standardami, jakie obowiązują w najlepszych ośrodkach w Europie – mówi dr n. med. Maria Szwajkowska.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie dołączył do rejestru EU-ROP

- Rozmawiałam też z koordynatorką rejestru EU-ROP, do którego właśnie dołączyliśmy, a który ma zbierać dane dotyczące leczenia retinopatii wcześniaków z ośrodków całej Europy. Celem tego rejestru jest analiza i opracowywanie nowoczesnych standardów postępowania w leczeniu tej choroby. Jesteśmy czwartym szpitalem z Polski, który dołączył do EU-ROP - podkreśla Szwajkowska.

- Rejestracja wymaga odpowiedniego sprzętu, wykwalifikowanego personelu oraz zgody Komisji Bioetycznej, a wszystko to mamy. Zjazd ten uświadomił mi, jak niewielu jest okulistów dziecięcych, nie tylko w naszym kraju, a ciągle tak wiele można na tym polu zrobić - zauważa.

- Specjalizacja okulistyczna jest bardzo ciekawa i w obecnych czasach bardzo potrzebna. Rodzi się coraz więcej wcześniaków, które zmagają się z retinopatią wcześniaczą. Coraz więcej dzieci ma wady wzroku, spowodowane między innymi częstym korzystaniem z ekranów komputerów, telewizorów i telefonów. Na szczęście postęp w medycynie jest ogromny i możemy już leczyć choroby oczu, których leczenie jeszcze kilka lat temu było niemożliwe, np. choroby siatkówki czy choroby genetyczne - podsumpwuje specjalistka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum