Okulistyka: powstają nowe rekomendacje ws. planowych zabiegów usuwania zaćmy

Autor: liderzyinnowacyjnosci.com/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2020 13:31

Konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Chirurgów Okulistów Polskich tworzy nowe rekomendacje w sprawie przywrócenia planowych zabiegów zaćmy, analizując jednocześnie sytuację w tym zakresie w innych krajach Unii Europejskiej.

Okulistyka: powstają nowe rekomendacje ws. planowych zabiegów usuwania zaćmy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główną propozycją jest stopniowe zwiększanie ilości operacji począwszy od 50 proc. normy sprzed epidemii w warunkach nowego reżimu sanitarnego - podaje portal liderzyinnowacyjnosci.com.

Eksperci wskazują także, że należy rozważyć wprowadzanie większej liczby operacji obuocznych zaćmy, jeśli  jedno i drugie oko spełnia kryteria kwalifikacyjne do takiego zabiegu. Uzasadniają to względy bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zmniejsza się u pacjenta ryzyko infekcji wirusem SARS CoV-2 i nie naraża  personelu szpitalnego na takie zagrożenia.

- Przed epidemią obuoczne operacje zaćmy podczas jednej sesji przeprowadzane były sporadycznie, w szczególnych przypadkach klinicznych. Wykonywano je pacjentom którzy mieli trudności w poruszaniu się i byli w ciężkim stanie ogólnym. Do takich zabiegów kwalifikowano także osoby ze znaczącymi wadami refrakcji, dla wyrównania widzenia w obu oczach jednocześnie - wyjaśnia prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP). 

Zaćma jest chorobą, która atakuje zazwyczaj jedno i drugie oko. Przed pandemią lekarze operowali  pacjentowi najpierw jedno, a po pewnym czasie drugie oko. Epidemia skłania jednak z do zwiększenia liczby operacji obuocznych ze względów bezpieczeństwa przez zakażeniem. Pacjent przechodzi tylko jedno badanie kwalifikujące do zabiegu i przebywa tylko jeden raz w szpitalu.

Konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas we współpracy z prof. Robertem Rejdakiem, prezesem SCOP pracują nad przygotowaniem nowych rekomendacji dotyczących operowania obu oczu podczas jednego zabiegu. - Rekomendujemy  takie rozwiązanie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji wirusem SARS CoV-2 i nie narażać pacjentów i personelu szpitalnego na zagrożenia w czasie epidemii - tłumaczy prof. Rejdak.

I dodaje: -  Pozwala to na ograniczenie kontaktu personelu medycznego z pacjentem i dokonanie zmiany w dotychczasowym sposobie znieczulania oczu. Rekomendujemy  przede wszystkim stosowanie znieczulenia do przedniej komory oka, aby ograniczyć podawanie kropli.

Nowe rekomendacje dotyczące powrotu do operacji planowych zostaną ogłoszone przez konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki po zakończeniu konsultacji ze środowiskiem i resortem zdrowia. Podobne zmiany rozważane są do wprowadzenia również w innych krajach Unii Europejskiej.

Więcej: liderzyinnowacyjnosci.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze