Okuliści z Gdańska wszczepili implant, który może pomóc w leczeniu jaskry

Autor: fakt.pl/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2017 15:06

Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku (Podmiot Leczniczy Copernicus Sp. z o.o. ) wszczepili dwóm pacjentom specjalny żelowy implant. To stent - maleńka rureczka o grubości ludzkiego włosa, która może pomóc w leczeniu jaskry.

Okuliści z Gdańska wszczepili implant, który może pomóc w leczeniu jaskry
Okuliści z Gdańska wszczepili implant, który może pomóc w leczeniu jaskry. Fot. Fotolia

Wszczepianie żelowego implantu to nowość na skalę światową. Pierwszy taki zabieg kilka dni temu przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, a teraz podobny miał miejsce na oddziale okulistycznym w szpitalu na gdańskiej Zaspie. Tutaj zoperowano dwóch pacjentów. Obu grozi utrata wzroku. Codziennie muszą przyjmować specjalne krople ze sterydami, ale mimo wszystko choroba postępuje. Żelowy implant ma sprawić, że jaskra przestanie galopować. Nie cofnie się, ale przez dłuższy czas wzrok nie będzie się pogarszał.

Dr Witold Kokot, ordynator oddziału okulistycznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, wyjaśnia, że to zabieg mało inwazyjny, polega na tym, że wszczepia się do oka żelowy stent, który powoduje, że płyn, który gromadzi się w oku, jest odprowadzany z wnętrza gałki ocznej pod spojówkę, co zmniejsza ciśnienie w gałce ocznej.

Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie jaskry polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego poprzez stosowanie leków ułatwiających odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej lub zmniejszenie produkcji tej cieczy. Podobne zadanie spełnia rurka wszczepiana przez lekarzy z Gdańska.

Czytaj: www.fakt.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum