Okuliści przestrzegają: w śmigus-dyngus nie polewajmy się po oczach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2014 09:33

- Wody brudnej lub pod zbyt dużym ciśnieniem lepiej unikać w czasie dyngusowej zabawy - przestrzegają okuliści. Na dyżur w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach trafiają ci, dla których tradycyjne polewanie skończyło się urazem oka.

- Apelujemy przede wszystkim, by polewać się czystą wodą, omijając twarz i oczy. Co roku ofiar śmigusa-dyngusa jest w izbie przyjęć sporo i mamy ręce pełne roboty, szczególnie przy sprzyjającej pogodzie - powiedział PAP okulista dr Adam Kabiesz z katowickiego szpitala.

Jak dodał, drugi dzień Świąt Wielkanocnych to dla dyżurujących w klinice okulistyki lekarzy trudny dzień ze względu na mnogość i różnorakość urazów. Mogą się one wiązać zarówno z uszkodzeniami powierzchni oka, jak i tylnego odcinka gałki ocznej.

- Zawsze trafiają się przypadki, których nikt nie byłby w stanie wcześniej wymyślić. Pomysłowość ludzka nie zna granic, a świąteczna atmosfera udziela się wszystkim; przekrój wiekowy pacjentów jest bardzo duży - zaznacza dr Kabiesz.

Jeden z jego pacjentów został kiedyś w ferworze dyngusowej walki oblany rosołem, na szczęście nie gorącym.

- Przede wszystkim nie należy używać perfum i wód toaletowych, bo często ich bazą są rozpuszczalniki czy alkohol. To może podrażniać chemicznie powierzchnię gałki ocznej oraz prowadzić do trwalszych urazów. Zmiany zapalne rogówki mogą przebiegać z bliznowaceniem, które trwale może upośledzać widzenie - przestrzegł lekarz.

Potencjalnie groźne dla oczu mogą być wszelkie płyny inne niż czysta woda. Jeśli są zanieczyszczone, mogą powodować bakteryjne lub grzybicze zapalenia oka, co może oznaczać długotrwałe leczenie i grozić powikłaniami.

Nawet czysta woda może być jednak niebezpieczna, jeśli jest pod dużym ciśnieniem.

- Trzeba uważać na pistolety na wodę, tak lubiane przez chłopców. Silny strumień wody może powodować poważne urazy, np. podwichnięcie soczewki. To uszkodzenia podobne do zdarzających się w górnictwie, gdzie górnicy też mają do czynienia z wodą pod ciśnieniem, tam dodatkowo zabrudzoną - mówił dr Kabiesz.

Nierzadko na ostry dyżur trafiają też podczas Wielkanocy osoby ugodzone jajkiem. - Skorupka z jajka jest dość ostra i może powodować przecięcia rogówki lub spojówki, co wymaga już opatrzenia chirurgicznego - podkreślił okulista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum