Okuliści: nadmiar zdalnej pracy osłabia wzrok, odpoczywajmy bez komputera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2020 10:14

Podczas kwarantanny, która dla milionów osób oznacza zdalną pracę i naukę, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują okuliści we Włoszech. Ostrzegają przed konsekwencjami godzin spędzanych przed ekranem komputera, także w wolnym czasie.

Okuliści: nadmiar zdalnej pracy osłabia wzrok, odpoczywajmy bez komputera
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Lekarze podsumowując ponad dwa miesiące przymusowej kwarantanny i oddelegowania wielu pracowników do pracy w domu przy komputerze podkreślają, że taka forma aktywności zawodowej w czasach pandemii już zaczyna przynosić konsekwencje. Jak dodają, w wyniku wielogodzinnego pozostawania przed ekranem, wzrok pogarsza się, także u osób już mających krótkowzroczność i pojawiają się problemy z oczami.

Co więcej, zauważa się, również po zakończeniu pracy i zdalnych lekcji, nadal większość osób korzysta z komputera; ćwiczą oglądając instruktażowe filmy, sprawdzają przepisy kulinarne i uczą się gotować, godzinami oglądają seriale na platformach filmowych.

Nowy styl życia - tłumaczą okuliści - sprawił, że oczy obciążone są nadmiernie też dlatego, że traci się nawyk patrzenia daleko, ku horyzontowi. Przez znaczną część dnia wzrok utkwiony jest w ekran. - Pozostawanie przed ekranem przez długi czas w otoczeniu zbyt słabo oświetlonym, jak to bywa w domu, zwiększa wady wzroku i nasila problemy z oczami - podkreśliła okulistka Elena Pacella z rzymskiego szpitala Umberto I, cytowana przez dziennik "Il Messaggero".

Jako jeden z rezultatów wymieniła zaostrzenie astenopii, czyli osłabienia oczu, objawiającego się ich bólem i zaczerwieniem, łzawieniem, bólem głowy , kłopotami z widzeniem. - W ciągu dwóch miesięcy oczy mogą już znacznie odczuwać skutki nowego stylu życia - dodała.

Doktor Pacella powiedziała: - U osoby z krótkowzrocznością astenopia może wzrosnąć, ale i rozwinąć się u kogoś, kto ma do niej predyspozycje, ale jeszcze nie ma objawów. Szkodliwe jest wielogodzinne patrzenie na coś z bliska.

Jak podkreśliła doktor, choć ekrany mają specjalne zabezpieczenia ochronne, to jednak sprawiają, że zwiększa się łzawienie oczu. Okulistka z Rzymu zaapelowała, by podczas wielogodzinnego przebywania oko w oko z komputerem patrzeć regularnie w dal.

Sygnałem alarmowym powinno też być pojawienie się kłopotów z oczami u tych, którzy dotąd ich nie mieli.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum