Ogólnopolski zlot krwiodawców na Stadionie Narodowym - będą bić rekord

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 19:44

W sobotę (4 lipca) na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się ogólnopolski zlot krwiodawców. Uczestnicy "Zlotu Dla Życia", imprezy, która propagować ma krwiodawstwo, podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej.

Ogólnopolski zlot krwiodawców na Stadionie Narodowym - będą bić rekord
Uczestnicy podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej, Fot. Fotolia

Przez cały dzień (do godz. 18) na stadionie będą się odbywały m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ludźmi po przeszczepach, a także z dawcami szpiku. Każdy będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i podpisać oświadczenie woli - dokument, w którym wyraża się zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia.

Będzie można także obejrzeć obrazy i rysunki związane z krwiodawstwem wykonane przez dzieci i młodzież. W planach jest wykonanie grupowego zdjęcia przez ustawienie uczestników "Zlotu Dla Życia" w kształt kropelki krwi. Imprezę zakończy koncert.

Jak informuje Fundacja Dzień Dla Życia - organizator zlotu - uczestnicy imprezy mającej na celu propagowanie oddawania krwi, podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej.

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK) apelują o oddawanie krwi, przypominając, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo zdarza się dużo wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy i krwi brakuje.

Tylko 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby z grupą Rh ujemną proszone są o systematyczne oddawanie krwi.

Obecnie w Warszawie najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 Rh- (minus) oraz A Rh+ (plus). Brakuje także grup krwi: A Rh- (minus), B Rh- (minus) oraz 0 Rh+ (plus).

Krew można oddawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i ich oddziałach, które często działają przy szpitalach i przychodniach. Centra organizują również akcje w terenie - stałe, np. co tydzień w określonej placówce medycznej lub okazjonalne, w przychodniach, a także w urzędach czy firmach.

Centra krwiodawstwa dysponują również specjalnymi ambulansami do poboru krwi. Dzięki nim akcję krwiodawstwa można zorganizować prawie wszędzie. W Warszawie ambulans taki można spotkać w każdą środę przed Pałacem Kultury i Nauki.

Szczegółowy harmonogram akcji krwiodawstwa zamieszczany jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi, które jest odpowiedzialne za pobieranie i zaopatrzenie w krew (www.nck.gov.pl) oraz każdego RCKiK.

Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny.

Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (4,5 tys. kcal.).

Jak wynika z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.). W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, ok. 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.

Niedawno, 14 czerwca, obchodziliśmy Światowy Dzień Honorowych Dawców Krwi. To rocznica urodzin Karla Landsteinera, zdobywcy nagrody Nobla w 1930 r. w dziedzinie medycyny. Na podstawie wyników jego badań wyróżniono trzy grupy krwi A, B, C (później grupę C przemianowano na 0, a czwartą grupę - AB - odkryto później). To odkrycie zapoczątkowało tworzenie podstaw współczesnej transfuzjologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum