Ogólnopolska kampania:

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2009 16:21

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, która powstała z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej (IPP) zrzesza lekarzy z różnych dziedzin medycyny i instytucje, które upowszechniają wiedzę diabetologiczną. Wśród jej założycieli jest między innymi Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

We wtorek (2 czerwca) odbyła się w Warszawie konferencja, na której Koalicja przedstawiła swój program działania.

- Cukrzyca jest niedocenianą chorobą społeczną. Im bardziej rozproszone jest środowisko, które niesie pomoc chorym, tym ta pomoc jest słabsza. Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ma integrować działania i instytucje niosące pomoc diabetykom - powiedział podczas konferencji ks. Arkadiusz Nowak, prezes IPP.

Propagowanie interdyscyplinarnego podejścia do leczenia cukrzycy, kursy z diabetologii i opracowanie założeń do narodowego programu prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce - to najważniejsze zadania Koalicji.

- Cukrzyca typu II ma związek z objadaniem się i otyłością, jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Może nie dawać objawów nawet przez 10 lat. W Polsce choruje na nią około 2,5 miliona osób. Jednak choroba została zdiagnozowana u 60 proc. chorych - podkreślał dr Leszek Czupryniak z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Dodał, że cukrzyca skraca życie chorego o około 10 lat, a niewłaściwie leczona prowadzi do uszkodzenia układu krążenia i układu nerwowego. U chorych na cukrzycę nawet pięciokrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca. Ponad 90 proc. pacjentów to ludzie otyli.

Magdalena Bojarska z IPP zapowiedziała, że - poza ogólnopolską kampanią edukacyjną - Koalicja przygotuje raport o cukrzycy w Polsce i zorganizuje warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, lekarzy pierwszego kontaktu oraz dziennikarzy piszących o tej chorobie. W planach jest również utworzenie internetowego serwisu edukacyjnego poświęconego cukrzycy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum