Odznaczenie dla polskiej autorki przeszczepu twarzy w USA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2009 09:36

Pracująca w USA polska neurochirurg, profesor Maria Siemionow, która przeprowadziła pierwszą w Stanach Zjednoczonych operację przeszczepu twarzy, została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.

Uroczystość wręczenia jej odznaczenia odbyła się w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Operacja przeprowadzona przez prof. Siemionow w grudniu 2008 roku była pierwszą w USA operacją transplantacji twarzy i najbardziej rozległą jak dotychczas na świecie. Pacjentce po wypadku przeszczepiono 80 procent twarzy. Zabieg trwał 22 godziny. Na całym świecie wykonano do tej pory tylko cztery operacje przeszczepu twarzy.

Maria Siemionow ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu w 1974 roku, a następnie zrobiła doktorat z mikrochirurgii. W 1985 roku przebywała na stypendium naukowym w Louisville w stanie Kentucky.

W 1995 roku podjęła pracę w klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio, prowadząc tam zespół chirurgii plastycznej i mikrochirurgii. Od 2005 roku jest tam profesorem na wydziale chirurgicznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum