Odra: podejrzenie zachorowania w powiecie słupskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 14:05

U kobiety, która zgłosiła się do pomocy doraźnej słupskiego szpitala, podejrzewa się zachorowanie na odrę. To pierwszy przypadek w bieżącym roku w powiecie słupskim. Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne - poinformował we wtorek (19 lutego) dyrektor słupskiego sanepidu Włodzimierz Sławny.

Odra: podejrzenie zachorowania w powiecie słupskim
Szczepieniu będą musiały poddać się osoby, które nie były szczepione lub otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki Fot. Archiwum

- Pacjentka jest leczona w warunkach domowych. Nie przebywa w szpitalu. Prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne w stosunku do osób, które w tym czasie przebywały w poczekalni pomocy doraźnej - zaznaczył Sławny.

Dodał, że chodzi o ok. 27 osób, łącznie z kadrą medyczną. - Są jeszcze osoby, z którymi pacjentka kontaktowała się w warunkach gospodarstwa domowego. Czekamy, by nam je wskazała. Szacujemy, że łącznie chodzi o grupę 40-50 osób, które zakwalifikujemy bądź nie do szczepienia przeciwko odrze - stwierdził dyrektor sanepidu.

Zaznaczył, że osoby, które odrę przechorowały, są naturalnie uodpornione na tę chorobę. Te, które przyjęły dwie dawki szczepionki, zostaną wykluczone z obowiązku szczepienia, a te, które nie były szczepione lub otrzymały tylko jedną dawkę, będą musiały mu się poddać.

Jak poinformował Sławny, szczepienia prowadzone będą w środę w ustalonych z sanepidem przychodniach.

Dodał, że w ciągu 2-4 tygodni będzie wiadomo, czy pacjentka zachorowała na odrę.

W ubiegłym roku na terenie miasta Słupska i powiatu słupskiego były trzy podejrzenia zachorowania na odrę. Wszystkie odnotowano w grudniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum