Odmrażanie psychiatrii i psychoterapii. Kiedy wrócą zajęcia stacjonarne?

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia • • 20 maja 2020 16:22

W czasie pandemii służba działała w ten sposób, że przyjęcia do szpitali psychiatrycznych były ograniczone do przypadków pilnych, które wymagały bezwzględnej hospitalizacji. Wszystkich innych pacjentów kierowaliśmy do poradni zdrowia psychicznego - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Fot. archiwum

Na początku kwietnia br. kilka organizacji psychoterapeutycznych wystosowało do ministra zdrowia apel o "wprowadzenie formy e-wizyt dla sesji psychoterapii grupowej w aktualnej sytuacji kryzysowej jako równoważnych wizytom bezpośrednim finansowanym przez NFZ".

Wśród wprowadzonych kategorii usług nie zostały uwzględnione sesje psychoterapii grupowej, które również można realizować zdalnie, za pośrednictwem dostępnych, szyfrowanych komunikatorów internetowych - dodali wskazując, że pacjenci, którzy do tej pory korzystali z grup psychoterapeutycznych pozostali bez możliwości kontynuacji leczenia.

Resort zdrowia odpowiedział, że idea jest bardzo słuszna, ale wyzwaniem pozostaje zagwarantowanie ochrony danych osobowych oraz realizacji praw pacjenta w trakcie udzielania tego rodzaju świadczeń. Dodatkowo NFZ zwrócił uwagę na konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa w trakcie sesji psychoterapii grupowej.

Podczas dzisiejszej (20 maja) telekonferencji na temat lęku w czasie pandemii, organizowanej przez PAP, prof. Piotr Gałecki, podał informacje dotyczące "odmrażania" psychiatrii i psychoterapii:

- W czasie pandemii służba działała w ten sposób, że przyjęcia do szpitali psychiatrycznych były ograniczone do przypadków pilnych, które wymagały bezwzględnej hospitalizacji. Wszystkich innych pacjentów kierowaliśmy do poradni zdrowia psychicznego lub centrów zdrowia psychicznego.

- Podstawową formą kontaktu były teleporady. O ile widzimy, że w szpitalach psychiatrycznych przebywa ok. 50 proc. pacjentów  w porównaniu do liczby osób przebywających przed pandemią, to znacząco wzrosła liczba porad udzielanych przez poradnie zdrowia psychicznego - dodał.

W tym tygodniu powinny ukazać się zalecenia ministerstwa zdrowia dotyczące funkcjonowania szpitalnictwa w obecnej sytuacji. Natomiast poradnie zdrowia psychicznego funkcjonują cały czas. Coraz więcej jest porad odbywanych osobiście.

Kiedy ruszy stacjonarna psychoterapia grupowa?

- Konsultanci krajowi i pełnomocnicy ministerstwa zdrowia pracują wspólnie. Spotykamy się teraz dwa razy w tygodniu, żeby opracować standardy powolnego powrotu i funkcjonowania oddziałów dziennych, terapii grupowej (w tym także terapii uzależnień). Tutaj jest duże ryzyko pracowników służby zdrowia, by tak zabezpieczyć pacjentów i personel, by to ryzyko zakażenia było jak najmniejsze. Ono istnieje w grupie pacjentów i osób pracujących w służbie zdrowia - mówił prof. Gałecki.

Dodał: - Wydaje mi się, że jesteśmy już blisko tego, by oddziały mogły już funkcjonować. W szpitalu, w którym pracuję, od 25 maja zaczyna już funkcjonować oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. Wydaje mi się, że w czerwcu - w sposób trochę zmieniony, dostosowany do indywidualnych możliwości organizacyjnych każdej placówki - te oddziały dzienne zaczną funkcjonować.

Więcej: https://www.rynekaptek.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum