Odmrażanie części świadczeń w okulistyce jednak z problemami? Brakuje specjalistów

Autor: Radio Opole, WK/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2020 14:17

Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu informuje, że przychodnia jaskrowa nie przyjmuje pacjentów z powodu braku lekarza. - Wiele jednostek służby zdrowia boryka się z problemem braku specjalistów. M.in. właśnie okuliści są poszukiwani w całym kraju - mówi.

Odmrażanie części świadczeń w okulistyce jednak z problemami? Brakuje specjalistów
FOT. Flickr.com (public domain)

Przypadek pacjentki z Opola, która od 20 lat leczy się na jaskrę w przychodni tamtejszego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, opisuje Radio Opole.

Kobieta na 3 czerwca miała zaplanowaną wizytę kontrolną, ta jednak nie doszła do skutku, bo z powodu braku lekarza specjalisty przychodnia została czasowo zamknięta. Chodziło o normalną cykliczną kontrolę, która powinna być wykonywana z uwagi na tę chorobę. Pacjentka w międzyczasie miała jeszcze wykonaną operację zaćmy - wymieniono jej soczewkę.

Barbara Pawlos, rzecznik Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że ideą wprowadzenia tzw. sieci szpitali było zapewnienie pacjentom kompleksowego dostępu do świadczeń, więc jeśli dochodzi do ich ograniczania, pacjenci powinni na piśmie kontaktować się z NFZ, a Fundusz wówczas sprawdzi, czy rzeczywiście tak się stało i ewentualnie rozważy nałożenie kary umownej.

Lepiej niż w przypadku świadczeń ambulatoryjnych (takich, jak opisywany przypadek poradni jaskry) wygląda w okulistyce sytuacja z tzw. odmrażaniem przyjęć planowych obejmujących leczenie zaćmy w ramach leczenia szpitalnego. Mówi o tym Rynkowi Zdrowia  27 maja prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przewodniczący Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

- Polski model opieki okulistycznej - wprowadzony jeszcze na długo przed pandemią - został zorganizowany na tyle nowocześnie, że teraz tzw. odmrażanie przyjęć planowych (dotyczących operacji zaćmy w szpitalach - red.)  w tej dziedzinie nie przysparza większych problemów - powiedział Rynkowi Zdrowia prof. Robert Rejdak.

Prof. Rejdak wchodzi w skład międzynarodowego zespołu ekspertów European COVID-19 Cataract Group (EUROCOVCAT). Gremium to tworzy kilkunastu chirurgów okulistów z 10 krajów: Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Turcji, Rosji, Portugalii, Polski, Hiszpanii i Finlandii.

EUROCOVCAT wydał zalecenia dotyczące możliwości wznawiania planowej opieki okulistycznej nad pacjentami w dobie pandemii COVID-19. Grupa zorganizowała też telekonferencje dla specjalistów, a także opracowała konsensus opinii ekspertów w zakresie „odmrażania” pracy szpitalnych oddziałów okulistycznych, w tym procedur i operacji planowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum