Odkryto tajemnicę wirusa A/H1N1?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2009 08:03

Zespół naukowców znalazł immunologiczne uzasadnienie, dlaczego u niektórych zainfekowanych wirusem H1N1 rozwija się ostre zapalenie płuc.

Odkryto tajemnicę wirusa A/H1N1?
W rzadkich przypadkach wirus powoduje infekcję płuc, co wymaga umieszczenia pacjentów w szpitalu.

Winna okazała się interleukina 17 (IL-17). Informację opublikowano na stronie University Health Network.

W badaniu analizowano poziomy molekuł regulacyjnych u 20 hospitalizowanych pacjentów, 15 chorych niehospitalizowanych i 15 osób zdrowych z 10 hiszpańskich szpitali, podczas pierwszej fali pandemicznej H1N1 w lipcu i sierpniu 2009.

Naukowcy z Hospital Clinico Universitario de Valladolid w Hiszpanii i University Health Network wykryli wysoki poziom molekuły zwanej interleukiną 17 we krwi pacjentów ciężko chorych na H1N1, a niski jej poziom u pacjentów z łagodną formą tej choroby.

Interleukinę 17 produkuje nasz organizm i jest ona potrzebna do normalnej regulacji białych ciałek krwi, które zwalczają infekcje i choroby. W pewnych przypadkach molekuła ta „ucieka spod kontroli”, co prowadzi do zapalenia i chorób autoimmunologicznych.

– W rzadkich przypadkach wirus powoduje infekcję płuc, co wymaga umieszczenia pacjentów w szpitalu. Przez regulację IL-17 w przyszłości będziemy mogli zmniejszyć wielkość reakcji zapalenia w płucach i przyspieszyć zdrowienie – mówi Dr David Kelvin, lider grupy badawczej z Kanady, szef Experimental Therapeutics Division, Toronto General Hospital Research Institute, University Health Network i profesor immunologii University of Toronto.

Dr Kelvin dodaje, że test potwierdzający wysoki poziom tej interleukiny będzie mógł powstać w niedalekiej przyszłości.

– Test diagnostyczny może nas wcześnie poinformować, kto znajduje się w grupie ostrego ryzyka tej choroby – wyjaśnia dr Kelvin dodając, że wysoki poziom IL-17 może powodować zaniechanie przez system immunologiczny eliminacji wirusa, podobnie, jak to stało się podczas grypy hiszpanki w 1918 r., gdzie wielu ludzi zmarło wskutek zarażenia śmiertelnym łańcuchem wirusa grypy A, subtypu H1N1.

Dr Jesus Bermejo-Martin, koordynator zespołu hiszpańskiego, uważa, że identyfikacja leków, które będą mogły regulować aktywność IL-17 zapewni alternatywne leczenie dla pacjentów z ostrym przypadkiem H1N1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum