Oddziały szpitala w Zgierzu wracają do normalnej pracy. "Sytuacja epidemiczna się poprawia"

Autor: IB • Źródło: PAP29 maja 2021 08:36

Wojewoda łódzki zadecydował o zmniejszeniu liczby łóżek dla pacjentów z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu - znów będzie leczył pacjentów niecovidowych.

Oddziały szpitala w Zgierzu wracają do normalnej pracy. "Sytuacja epidemiczna się poprawia"
Szpital znów będzie leczył pacjentów niecovidowych Fot. Archiwum
  • Sytuacja epidemiczna w Łódzkiem zdecydowanie się poprawia, dlatego łóżka są przywracane do systemu opieki zdrowotnej
  • Decyzja w sprawie szpitala w Zgierzu wchodzi w życie 1 czerwca. Placówka przywróci 285 miejsc do pierwotnej działalności sprzed epidemii
  • Wojewoda wystąpił też do ministra zdrowia z wnioskiem o nieprzyjmowanie pacjentów przez szpital tymczasowy w hali Expo w Łodzi i przejście tej placówki od 11 czerwca w tryb pasywny jako rezerwa strategiczna dla regionu łódzkiego

Służby wojewody łódzkiego podały w piątek, że w szpitalach regionu z powodu Covid-19 przebywa około 600 osób. Tak niską liczbę zakażonych notowano ostatnio przed drugą falą epidemii.

Oddziały dla pacjentów niecovidowych

- Sytuacja epidemiczna w naszym województwie zdecydowanie się poprawia, dlatego przywracamy łóżka do systemu opieki zdrowotnej. Priorytetem jest udostępnianie pacjentom tych miejsc, w których mogą być realizowane ważne dla nich świadczenia medyczne, które przez trzy fale Covid-19 były mocno ograniczone. Jednocześnie pamiętajmy, że jedyną drogą do tego, by ta sytuacja nie powtórzyła się jesienią, są szczepienia - podkreślił wojewoda Tobiasz Bocheński.

Decyzja w sprawie szpitala w Zgierzu wchodzi w życie 1 czerwca. Placówka przywróci 285 miejsc do pierwotnej działalności sprzed epidemii. Do normalnej pracy wrócą specjalistyczne oddziały - gastroenterologia, laryngologia, okulistyka, neurologia, neurochirurgia, ginekologia i położnictwo, chirurgia, kardiologia i nefrologia. W szpitalu pozostanie nadal 165 łóżek covidowych, w tym 17 specjalistycznych i 12 respiratorowych. W czasie trzeciej fali w zgierskim szpitalu udało się wyleczyć około 2,2 tys. osób.

Szpital tymczasowy w "trybie pasywnym"

Jednocześnie wojewoda łódzki wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z wnioskiem o nieprzyjmowanie pacjentów przez szpital tymczasowy w hali Expo w Łodzi i przejście tej placówki od 11 czerwca w tryb pasywny jako rezerwa strategiczna dla regionu łódzkiego na wypadek nagłego wzrostu liczby zakażeń i hospitalizacji. Dzięki temu personel medyczny ze szpitala tymczasowego wróci do leczenia w szpitalach regionu łódzkiego.

Szpital tymczasowy w hali Expo został uruchomiony 22 marca w szczycie trzeciej fali epidemii. Do pracy w nim wojewoda oddelegował 158 osób. Do tej pory udało się tam wyleczyć blisko 500 chorych, a w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi - którego oddziałem jest szpital tymczasowy - ok. 4 tys. osób.

W szczycie trzeciej fali epidemii Covid-19 dla pacjentów w województwie łódzkim przygotowanych było 3870 miejsc w szpitalach. W efekcie przywracania świadczeń pozostaną 1602 łóżka dla pacjentów z Covid-19 na wszystkich poziomach, w tym niecały tysiąc na II poziomie.

Służby wojewody przypominają, że pacjenci z Łódzkiego, zakażeni Covid-19, nadal znajdą pomoc w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi i w szpitalach w Zgierzu, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i w Bełchatowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum