Gazeta Wyborcza, LJ/Rynek Zdrowia | 14-12-2009 11:05

Oddaj szpik, uratujesz komuś życie

Ponad 200 osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku, podczas 25. Dnia Dawcy Szpiku w Radomiu (12 grudnia).

Organizatorzy akcji przyznają, że najczęściej odwiedzają te miasta, gdzie są zapraszani przez rodziny osób chorych na białaczkę.

– Rodziny widzą w tym szanse na znalezienie dawcy mogącego pomóc bliskiej im osobie – stwierdziła Zofia Olszewska z fundacji DKMS Polska, która współorganizuje Dzień Dawcy Szpiku.

Nie zawsze bowiem wśród członków rodziny udaje się znaleźć dawcę. Im więcej potencjalnych dawców w bazie, tym większe szanse na znalezienie właściwej osoby.

– Różnorodność cech, w zakresie których dobiera się dawcę i biorcę szpiku, wynosi kilka miliardów – wyjaśnia prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.

Zdaniem Zofii Olszewskiej, w Polsce nadal jest mało dawców szpiku, bo wynika to z obawy przed samym zabiegiem pobrania szpiku:

– Ludzie myślą, że wbija się igłę w kręgosłup i może to być to dla nich niebezpieczne, a tak nie jest.

Jednym ze sposobów jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Dawca pięć dni przed zabiegiem przyjmuje lek, który stymuluje wzrost komórek macierzystych. Druga metoda to pobranie komórek ze szpiku i w tym przypadku trzeba dodać ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym czy wewnątrzoponowym. Ale jak zapewniają specjaliści, obie metody są dla dawcy bezpieczne.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 40 tys. dawców szpiku kostnego. Ich dane są zgromadzone w 5 rejestrach. Największym jest Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej działający od 2000 r. przy Poltransplancie, finansowanym ze środków budżetowych. Pozostałe rejestry są prowadzone przez fundacje, które mogą polegać jedynie na środkach od darczyńców.

W Polsce od 20 lat wykonywane są przeszczepy szpiku dzieciom. Pierwszym oddziałem była Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Przez 20 lat przeszczepiliśmy szpik trzystu dzieciom chorującym na białaczkę, inne nowotwory krwi i choroby nienowotworowe – informuje prof. Jacek Wachowiak, kierownik oddziału. – Około 70 procent z nich udało się w ten sposób wyleczyć.

Dla pozyskiwania potencjalnych dawców, rodzice dzieci założyli Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci.