Od soboty w Poznaniu działają cztery dodatkowe punkty pobrań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 października 2020 14:06

Cztery dodatkowe punkty pobrań wymazów działają od soboty w Poznaniu. Dwa z nich uruchomiono przy Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej.

Od soboty w Poznaniu działają cztery dodatkowe punkty pobrań
Dyrektor WOW NFZ Agnieszka Pachciarz. Fot. PTWP

Rzeczniczka Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała w sobotę (24 października), że początkowo otwarcie punktów przy ulicy Bułgarskiej było zaplanowane na poniedziałek, jednak coraz większa liczba zlecanych testów i potrzeby mieszkańców zmobilizowały organizatorów do zmiany terminu.

"Uruchomiono je dzięki staraniom wielkopolskiego oddziału NFZ oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, a także dzięki zaangażowaniu Miasta Poznań i Szpitala Miejskiego im. Raszei. Z punktów skorzystali pierwsi pacjenci. Dwa kolejne punkty zostały w sobotę otwarte przy ul. Słowiańskiej i Obornickiej" - podała Żbikowska-Cieśla.

Namioty postawili żołnierze, którzy wraz z pracownikami Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu wykonywać będą pobrania wymazów.

- Monitorujemy działania punktów pobrań w Wielkopolsce i na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Uruchamiamy kolejne punkty pobrań, a w tych miejscach, gdzie zgłasza się najwięcej pacjentów, staramy się wydłużyć godziny otwarcia - powiedziała dyrektor WOW NFZ Agnieszka Pachciarz.

Przy Stadionie Miejskim w Poznaniu pacjenci mają do dyspozycji dwa namioty, w których pobierane są próbki do badania. Jeden namiot przeznaczony jest dla pacjentów zmotoryzowanych, wjeżdża się do niego samochodem, do drugiego zgłaszają się pacjenci piesi.

W Wielkopolsce działają obecnie 44 punkty pobrań wymazów, 12 z nich znajduje się w Poznaniu. W każdym powiecie regionu działa co najmniej jeden taki punkt.

Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie: pacjent.gov.pl. Wykaz punktów pobrań w Wielkopolsce z adresami, numerami telefonów i godzinami otwarcia znajduje się na stronie internetowej wielkopolskiego oddziału NFZ: www.nfz-poznan.pl.

W sobotę służby wojewody wielkopolskiego podały, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1473 osób w regionie. Potwierdzono śmierć 14 osób.

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 21765 zakażonych, 489 zgonów, 9111 ozdrowieńców oraz 12165 aktywnych przypadków. 

Rafał Pogrzebny

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum