Od października 51 zgonów po zatruciu tlenkiem węgla

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2018 18:51

W Drozdowie w powiecie świeckim (Kujawsko-Pomorskie) w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarł 72-letni mężczyzna. Jego starszą o cztery lata partnerkę przewieziono w stanie ciężkim do szpitala.

Fot. archiwum

- Po przybyciu służb ratunkowych na miejsce stwierdzono zgon mężczyzny. Jego konkubina żyła, ale była w stanie ciężkim. Na miejscu pracowały straż pożarna i dwie karetki pogotowia ratunkowego - powiedziała PAP Agnieszka Żokowska z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Z jej informacji wynika, że służby ratunkowe zawiadomił przed godziną 15. syn poszkodowanych, który znalazł rodziców w łóżku w pokoju, gdzie spali najprawdopodobniej od wtorkowego wieczora. Piec, który znajdował się w pomieszczeniu, był wygaszony. Stężenie tlenku węgla, pomimo przewietrzenia mieszkania przez syna, w momencie pomiaru dokonanego przez strażaków nadal przekraczało normy i było dość wysokie.

W środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało informację, że we wtorek (27 lutego) w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły trzy osoby: w Nysie (woj. opolskie) zmarła 14-letnia dziewczynka, natomiast we Franciszkowie na Mazowszu śmierć ponieśli 41-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna. Od 1 października 2017 roku do 28 lutego odnotowano liczbę 51 zgonów z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

RCB przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 999. "W każdym przypadku natychmiast zadzwoń po pomoc lekarską" - zaapelowało Centrum na Twitterze.

Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się czadzie, mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem, jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Czad (tlenek węgla) jest "cichym zabójcą" - jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło 61 osób. 

PAP - Tomasz Więcławski

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum