Od lipca nowa organizacja szpitali dla pacjentów covidowych w Wielkopolsce. Jest decyzja wojewody
Rolę szpitala koordynującego leczenie pacjentów covidowych w Wielkopolsce przejmie w lipcu od szpitala miejskiego im Strusia szpital MSWiA w Poznaniu - zdecydował wojewoda.

- Wojewoda uznał za konieczne przywrócenie dotychczasowego profilu działalności szpitala im. Strusia - podał rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Chodzi o zabezpieczenie zadań w ramach centrum urazowego, urologii, specjalistycznych świadczeń kardiochirurgicznych i neurochirurgicznych - wyjaśnił
- Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie nadal działał i utrzyma na stałe jeden moduł podstawowy - dodał
Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) poinformował, że wojewoda Michał Zieliński wydał decyzję zmieniającą dotychczasową działalność Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu jako szpitala koordynującego leczenie pacjentów z COVID-19 w regionie.
- Od 1 lipca 2021 r. szpital ten będzie posiadał łóżka "buforowe" dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 36 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 12 łóżek z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej - podał Stube.
Według planów wojewody rolę czołowego w regionie szpitala zajmującego się pacjentami z Covid-19 przejmie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego.
Zdecydowały potrzeby pacjentów
Stube wyjaśnił, że wojewoda uznał za konieczne przywrócenie dotychczasowego profilu działalności szpitala im. Strusia, biorąc przy tym pod uwagę potrzeby pacjentów wynikające z przebiegu pandemii, a także uwzględniając charakter działalności lecznicy.
- Argumentem w tej sprawie była konieczność realizacji istotnych zakresów w zabezpieczeniu opieki zdrowotnej mieszkańcom Wielkopolski, szczególnie z tytułu realizacji zadań w ramach centrum urazowego, urologii, specjalistycznych świadczeń kardiochirurgicznych i neurochirurgicznych - wyjaśnił Stube.
Podkreślił, że szpital im. J. Strusia ma obecnie 420 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 zarówno na drugim, jak i trzecim poziomie zabezpieczenia ich leczenia. Według wojewody daje to możliwość, na obecnym etapie przebiegu pandemii, do wykorzystania potencjału szpitala do leczenia pacjentów z innymi schorzeniami.
Stube wskazał, że szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie nadal działał i utrzyma na stałe jeden moduł podstawowy, czyli 56 łóżek internistycznych i 10 respiratorowych. Placówka ma mieć możliwość szybkiego uruchomienia kolejnych modułów szpitalnych, w zależności od liczby zachorowań.
Co z innymi szpitalami?
Oprócz szpitala głównego i tymczasowego, pacjentami z Covid-19 na drugim poziomie zabezpieczenia będą zajmować się szpitale z oddziałami zakaźnymi.
- Wsparciem opieki pozostaną także wcześniej przekształcone oddziały covidowe ze stałą liczbą łóżek określoną na podstawie analiz zapotrzebowania w okresie ustabilizowania się poziomu zakażeń na danym terenie - podał Stube.
Wskazał, że oznacza to pozostawienie oddziałów covidowych w niektórych wielkopolskich placówkach. Na południu regionu pacjentów z Covid-19 będą leczyć Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. i Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.
- Wymienione szpitale zapewnią opiekę dla pacjentów z Covid-19 w ramach dodatkowych łóżek, bez uszczerbku dla dotychczasowej działalności podmiotów leczniczych w ramach posiadanych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na północy Wielkopolski wsparcie w leczeniu pacjentów z Covid-19 zapewni szpital w Czarnkowie - zaznaczył Stube.
Według środowych danych WUW w placówkach w całym regionie na 1301 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 zajętych jest 296 miejsc. Z kolei na 149 łóżek respiratorowych dla osób z koronawirusem 37 jest zajętych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)