Od dzisiaj obowiązkowa kwarantanna po przybyciu z Wielkiej Brytanii do Polski

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 06:15

Od dzisiaj osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii do Polski będą poddawane obowiązkowej 7-dniowej kwarantannie. Nie zwalnia z niej nawet negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego przed wyjazdem.

Obowiązkowa kwarantanna po przybyciu z Wielkiej Brytanii. Fot. archiwum
  • Przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu
  • Dotąd dodatkowe obostrzenia obowiązywały osoby przybywające z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki
  • Decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu Delta koronawirusa

Nowe przepisy są zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 czerwca 2021 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Koronawirus wariant Delta już jest w Polsce

Wprowadzenie większych obostrzeń na granicy dla podróżujących z Wielkiej Brytanii wynika z szerokiej transmisji wariantu Delta koronawirusa w tym kraju. W Polsce wykryliśmy dotąd 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. Pierwszy przypadek potwierdzono półtora miesiąca temu.

Rozporządzenie zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego i opublikowane jeszcze tego samego dnia, w którym Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiadał taką możliwość.

- Najprawdopodobniej wejdzie jeszcze dodatkowe rozwiązanie co do kwarantanny w zakresie przylotów z Wielkiej Brytanii. Nie wykluczamy, że będą troszeczkę większe obostrzenia po przyjeździe z tego kierunku. Myślę, że w najbliższych dniach zostanie to podane do publicznej wiadomości. Na pewno chcemy wprowadzić szersze obostrzeniach niż przy podróżach z pozostałych kierunków - informował Andrusiewicz we wtorek rano w TVN24.

Obowiązek kwarantanny, zwolnienie - po tygodniu

Dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko, jak do tej pory, osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Republiki Południowej Afryki, ale także ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jak zaznaczył w wypowiedzi dla PAP minister Adam Niedzielski "podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru oraz zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo".

Przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu - wynika z opublikowanego we wtorek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum