"Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego" hasłem Światowego Dnia bez Tytoniu

Autor: NIZP-PZH/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2020 12:00

Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego - to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu. W tym roku obchodzimy go 31 maja już po raz trzydziesty - informuje NIZP-PZH.

"Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego" hasłem Światowego Dnia bez Tytoniu
Polska młodzież częściej używa e-papierosów niż papierosów tradycyjnych Fot. Archiwum

Globalna kampania Światowego dnia bez tytoniu 2020 ma służyć obaleniu mitów i ujawnieniu sposobów manipulacji stosowanych przez przemysł tytoniowy i pokrewne. W szczególności chodzi o taktyki marketingowe skierowane do młodzieży, w tym poprzez wprowadzanie m.in. nowych
i nowatorskich produktów i smaków.

W tym kontekście ważne będzie wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat intencji i taktyk stosowanych przez przemysł tytoniowy w celu przyciągnięcia do tytoniu i produktów nikotynowych oraz wsparcie działań influenserów (w popkulturze, mediach społecznościowych, w domu lub w klasie) w celu ochrony młodzieży.

W tematykę tegorocznej kampanii Światowego Dnia bez Tytoniu wpisuje się również badanie PolNicoYouth dotyczące Używania Nikotyny Przez Polską Młodzież, przeprowadzone na przełomie 2019 i 2020 przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.  To pierwsze od wielu lat reprezentatywne dla polskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych badanie, w którym wzięło prawie 17 tysięcy uczniów z całej Polski.

Z badania wynika, że ponad 60% uczniów szkół ponadpodstawowych i prawie połowa 15-latków ma już za sobą inicjację nikotynową, a 30% uczniów mających kontakt z nikotyną spróbowało ją po raz pierwszy w e-papierosie.

Polska młodzież częściej używa e-papierosów (29,5%) niż tradycyjnych papierosów (26,2%), pondto
prawie 13% uczniów spróbowało już e-papierosa Juul, który wszedł na Polski rynek we wrześniu 2019. 78% młodzieży używa w e-papierosach smaków owocowych i słodkich.

Jedynie kilku procentom młodzieży odmówiono sprzedaży wyrobów nikotynowych z powodu wieku. Ponad 14% użytkowników e-papierosów używało ich do wdychania innych niż nikotyna substancji psychoaktywnych (najpopularniejsze są kanabinoidy).

Ok. 40% młodzieży spotyka się z różną formą reklamy lub promowania wyrobów nikotynowych. 70% młodzieży używającej nikotynę nie otrzymała żadnego wsparcia w wyjściu z nałogu.

***

Po opublikowaniu informacji NIZP-PZH otrzymaliśmy stanowisko firmy Juul Labs. Publikujemy je poniżej.

Misją Juul Labs jest pomoc miliardowi dorosłych palaczy na świecie w odejściu od tradycyjnych papierosów, wyeliminowanie ich używania i zwalczanie korzystania z naszych produktów przez osoby niepełnoletnie.  

Juul Labs i kategoria elektronicznych inhalatorów nikotyny istnieją, aby pomóc w zakończeniu ery tradycyjnych papierosów. Ponieważ papierosy te pozostają główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec, uważamy ten cel za kluczowy i jesteśmy zdania, że kategoria elektronicznych inhalatorów nikotyny może odegrać istotną rolę w jego osiągnięciu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum