×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ocena i porównanie skuteczności zabiegów rehabilitacyjnych w dolegliwościach kręgosłupa

Autor: Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja • Źródło: Jakub Szewczyk/Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2016 4(6); Vol. 18   • 02 lutego 2017 15:56   • Aktualizacja: 02 lutego 2017 15:59

Zespoły bólowe pojawiające się w dolnym odcinku kręgosłupa są dziś uważane za jedną z najpo­ważniejszych i najpowszechniejszych dolegliwości - często określa się je nawet jako choroba społeczna lub cywilizacyjna. Zapobieganie tym schorzeniom i ich leczenie ma bardzo duże znaczenie, szczególnie, jeśli bierze się pod uwagę fakt, że coraz częściej dotykają one ludzi młodych.

Ocena i porównanie skuteczności zabiegów rehabilitacyjnych w dolegliwościach kręgosłupa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skuteczne w prewencji i leczeniu dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa są zabiegi rehabilitacyjne. Celem pracy była ocena i porównanie zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych w warunkach sanatoryjnych i ambulatoryjnych w dolegliwościach dolnego odcinka kręgosłupa.

Materiał i metody. Badania przeprowadzono na grupie 80 pacjentów: połowa z nich była leczoną metodą ambulatoryjną, druga zaś – w warunkach sanatoryjnych. Do oceny w przypadku wszystkich pacjentów zastosowano testy fizyczne oraz kwestionariusz ankiety.

Wyniki. 1. Leczenie uzdrowiskowe ma korzystniejszy wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólo­wych, obniża się także liczb osób przyjmujących leki przeciwbólowe, natomiast zwiększa się odsetek pacjentów decydujących się po zabiegach na podjęcie aktywności fizycznej.

2. Dzięki wspomaganiu tradycyjnej rehabilitacji przez naturalne metody stosowane w sanatoriach uzdrowiskowych można uzyskać lepsze wyniki leczenia.

Cały artykuł z pisma Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja - do pobrania w pdf

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum