OZZL o rozporządzeniu MZ ws. standardów anestezjologicznych; jest wniosek do TK

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 12 września 2013 15:32

Zarząd Krajowy OZZL przesłał do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie, że przepisy ws. standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii są niezgodne z Konstytucją.

OZZL o rozporządzeniu MZ ws. standardów anestezjologicznych; jest wniosek do TK
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
OZZL informuje, że przesłał do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie, że przepisy art. § 8 ust.1 i 2  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia  20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą (Dz. U. z 2013 r., poz. 15 ) - są niezgodne z art. 2 Konstytucji RP z powodu naruszenia zasady ochrony praw nabytych.
 
W/w przepisy ograniczają prawa lekarzy mających pierwszy stopień specjalizacji z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii do udzielania niektórych świadczeń zdrowotnych. Co ważne, lekarze ci mieli dotychczas (''od zawsze'') uprawnienia do wykonywania powyższych świadczeń i wykonywali je w praktyce.

Jak stwierdza OZZL, nie ma żadnych uzasadnionych powodów, dla których należałoby przyjąć, iż lekarze wykonujący te świadczenia wcześniej (od kilkunastu - kilkudziesięciu lat) nagle stracili umiejętność ich wykonywania. Również minister zdrowia, wydając wspomniane rozporządzenie, nie uzasadnił dlaczego pozbawia lekarzy anestezjologów niektórych uprawnień.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum