ONZ ostrzega przed wzrostem zagrożenia ptasią grypą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 13:00

Agenda ONZ poinformowała o wzroście zagrożenia wirusem grypy H5N1. Wskazano, że ptaki wędrowne przeniosły już tego wirusa do krajów, w których go dotychczas nie było.

ONZ ostrzega przed wzrostem zagrożenia ptasią grypą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła również, że zmutowany szczep H5N1, który najwyraźniej potrafi ominąć mechanizmy obronne istniejących szczepionek, szerzy się w Chinach i w Wietnamie. FAO wezwała do wzmożonej czujności i likwidowania ognisk zarazy.

W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o śmierci 6-letniej Kambodżanki, która 14 sierpnia zmarła na ptasią grypę. Była to w Kambodży ósma ofiara wirusa H5N1 w tym roku.

Według FAO, w północnym i środkowym Wietnamie pojawił się nowy szczep wirusa ptasiej grypy. Ostrzeżono również, że ptaki wędrowne zawlokły H5N1 m.in. do Izraela, na terytoria palestyńskie, do Bułgarii, Rumunii, Nepalu i Mongolii, gdzie tego wirusa nie było od kilku lat.

Według danych WHO, od 2003 roku, gdy wirusa ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy, na świecie stwierdzono 565 przypadków tej choroby u ludzi, z czego 331 zakończyło się śmiercią. Wirus występuje endemicznie w sześciu krajach: Bangladeszu, Chinach, Egipcie, Indiach, Indonezji i Wietnamie.

FAO ostrzega, że do wzrostu zagrożenia wirusem ptasiej grypy może dojść jesienią i zimą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum