O zdrowiu decyduje styl życia, a nie dostęp do usług medycznych

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2014 10:15

Dziennik Gazeta Prawna przeanalizował dane z poszczególnych województw oraz z ustaleń GUS, a także Ministerstwa Zdrowia i doszedł do wniosku, że "im mniej lekarzy, tym Polak zdrowszy".

Paradoksalnie tam, gdzie żyje się najkrócej, dostęp do opieki medycznej jest na wysokim poziomie. Tym samym liczba lekarzy oraz nowoczesnego sprzętu diagnostycznego nie wpływa na kondycję mieszkańców - konkluduje gazeta.

Na potwierdzenie tej tezy przytacza kilka przykładów. Najszybciej w Polsce umierają łodzianie - średnio w wieku 70 lat i jednego miesiąca - chociaż pracuje tu najwięcej lekarzy: ponad 24 na 10 tys. ludności. W Łodzi jest także jeden z krótszych czasów oczekiwania na wizyty szpitalne czy ambulatoryjne.

Na drugim, najzdrowszym krańcu znajduje się Podkarpacie, gdzie żyje się najdłużej - panowie statystycznie do 73 lat i siedmiu miesięcy, czyli o prawie trzy lata dłużej niż w Łódzkiem. Tymczasem na Podkarpaciu brakuje lekarzy - jest ich tylko 19,4 na 10 tys. mieszkańców. W ocenie Wojciecha Kuty, redaktora naczelnego Rynku Zdrowia, którą przytacza DGP, klucz do długowieczności jest prosty: decyduje przede wszystkim styl życia, a nie dostęp do usług medycznych.

Więcej: www. gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum