O szczepieniach tylko dobrze

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2014 10:44

Z jednej strony mamy rodziców, którzy sami decydują się na zakup szczepionek zalecanych dla dzieci, ale nie finansowanych przez państwo. Z drugiej tych, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień pomimo groźby kary. Dlaczego tak się dzieje i czy szczepienia są nam potrzebne pytamy prof. Annę Dobrzańską, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, przewodniczącą Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

Rynek Zdrowia: - Szczepienia dzieci wciąż wywołują sporo kontrowersji. Stacje Sanitarne coraz częściej wskazują na przypadki odmawiania szczepień obowiązkowych. Jakie są konsekwencje zdrowotne dla dziecka, które nie zostało zaszczepione zgodnie z Kalendarzem Szczepień Ochronnych?

Prof. Anna Dobrzańska : - W opiece medyczne nad dziećmi profilaktyka była, jest i zawsze będzie najważniejszą składową. Niestety są rodzice , którzy nie wiedzą i nie chcą wiedzieć co to profilaktyka i o lekarzu myślą dopiero wtedy kiedy ich dziecko zachoruje.

Wśród składowych profilaktyki, profilaktyka pierwotna jest najbardziej skuteczną i opłacalną pod każdym względem metodą. Szczepienia ochronne nie są jedyną metodą zachowania zdrowia ale jedną z ważniejszych. Szczepienia, to czynne wytwarzanie odporności przeciwko wielu groźnym chorobom zarówno bakteryjnym jak i wirusowym.

Zaniechanie realizacji szczepień to ryzyko zachorowania na poważne choroby zakaźne wieku dziecięcego , na choroby zakaźne mogą również chorować nieszczepieni dorośli. Finansowane z budżetu państwa szczepienia to prawo przysługujące każdemu dziecku, prawo uniknięcia określonych chorób. Czy rodzice lub opiekunowie prawni mają takie prawo ? Oto jest pytanie.

Czy rodzice mogą ograniczać prawa dziecka do zdrowia, czy rodzice nie mają obowiązku dbać zarówno o zdrowie jak i jak najlepszy rozwój dziecka ? A co jeśli nieszczepione dziecko zachoruje na określoną chorobę , na którą nie zachorowałoby, gdyby było zaszczepione? Czy odnotowuje się gdzieś ten fakt- „choroba na życzenie rodziców”. Czy w przypadku poważnych konsekwencji choroby można oskarżyć rodziców o zaniedbanie ? Zaniedbanie to jedna z form krzywdzenia dzieci. Konsekwencje zdrowotne nieszczepienia mogą być niestety poważne,  jeśli dojdzie do określonej choroby, a zwłaszcza - co się niestety zdarza - do jej poważnych powikłań.

- Pojawiają się też opinie, że nie warto inwestować w szczepienia, skoro rozwój farmacji sprawił, że dziś mamy tak szeroki wachlarz leków.

- W przypadku większości chorób zakaźnych nie mamy skutecznego leczenia przyczynowego. Leczenie objawowe nie znosi ryzyka wystąpienia powikłań , które mogą skutkować zarówno przewlekłymi jak i trwałymi konsekwencjami.

Takie tłumaczenie rodziców , którzy nie szczepią swoich dzieci nie ma sensu, oznacza to bowiem , że świadomie liczą się z możliwością zachorowania swojego dziecka i koniecznością jego leczenia, dopuszczają taką możliwość. I to jest dla mnie niezrozumiałe , jak można dokonywać takich wyborów.

- Rodzice często mają wątpliwości co do sensu szczepienia dzieci na choroby, które praktycznie nie występują obecnie. Czy słusznie?

- Odpowiedź jest bardzo prosta, choroby zakaźne występują w Polsce bardzo rzadko, bo liczba rodziców, którzy "myślą inaczej" jest niewielka. Odsetek zaszczepionych dzieci prawie gwarantuje tym niezaszczepionym ochronę przed chorobą. Co jednak w sytuacji kiedy zwiększy się liczba dzieci nieszczepionych ? To proste, znów pojawią się groźne, może zapominane już choroby.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że aby zapobiec epidemii chorobie zakaźnej objętej obowiązkowym Programem Szczepień Ochronnych powinno być 80 proc. populacji dzieci objętych obowiązkowymi szczepieniami. W przypadku odry, zaszczepionych powinno być 95 proc. dzieci. Mało kto pamięta, że przed erą szczepień w przebiegu zakażenia wirusem odry umierało rocznie 90 dzieci.

- Jak można przekonać rodziców do szczepienia dzieci? I kto powinien się tym zająć?

- Podnoszenie świadomości rodziców na temat korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi to obowiązek pediatrów. Lekarz , w rozmowie z rodzicami musi umieć wyzwolić w rodzicach chęć aktywnego uczestniczenia w programowaniu jakości życia ich dziecka.

Należy umiejętnie przedstawić zarówno wszystkie korzyści płynące ze szczepień jak i profesjonalnie określić ryzyko wystąpienia możliwych odczynów poszczepiennych. Partnerski dialog , możliwość decydowania i zaufanie do kompetentnego lekarza to sukces mierzony zdrowiem dziecka.

*Cały, obszerny wywiad publikujemy w grudniowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum