O czym warto pamiętać przed podróżą w tropiki

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2009 19:56

Z danych Eurostatu, unijnego urzędu statystycznego, opublikowanych w ubiegłym roku, wynika, że blisko 19 proc. Polaków deklaruje chęć spędzania wakacji poza granicami naszego kraju, w tym w tropikach. Wybierając się w egzotyczną podróż, trzeba, obok przewodnika i paszportu, zabrać również żółtą książeczkę, czyli międzynarodowe świadectwo szczepień - pisze Rzeczpospolita.

- To jedyne wiarygodne źródło informacji o przebytych szczepieniach dla służb granicznych - wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Wiele krajów nie wpuszcza na swój teren osób, które nie poddały się pełnej serii szczepień przeciwko chorobom, występującym na ich terenie. Tego typu dokument wydają wybrane przez Światową Organizację Zdrowia punkty szczepień. Najczęściej są one zlokalizowane w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Placówki te mają również uprawnienia do szczepień przeciwko żółtej gorączce, popularnie zwanej żółtą febrą. To w tej chwili jedyne obowiązkowe szczepienia. Należy im się poddać przed podróżą do północnej części Ameryki Południowej i do Afryki.

Równie groźną chorobą jest malaria. Występuje w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Według danych szacunkowych WHO rocznie umiera na nią ponad 1 mln osób.

- Niestety do tej pory nie opracowano szczepionki chroniącej przed tą chorobą, ale dostępne są tabletki, które przyjmuje się przed i w trakcie wyjazdu do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowalności - wyjaśnia Cyryla Staszewska.

Jak przypomina Rzeczpospolita, ponieważ przepisy o szczepieniach w poszczególnych krajach są różne i często ulegają zmianom, warto przed podróżą sprawdzić, które ze szczepień są powszechnie zalecane, a które wymagane przed wyjazdem. Tego typu informacje posiadają lekarze pracujący w placówkach specjalizujących się w szczepieniach ochronnych.

Pamiętajmy też, że szczepionki przyjmuje się w dawkach - pisze Rzeczpospolita. Szczepieniom musimy się poddać co najmniej na dwa miesiące przed wyjazdem. Przed poddaniem się szczepieniu konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może się okazać, że są przeciwwskazania do zaszczepienia. Osoby z chorobami infekcyjnymi przebiegającymi z wysoką gorączką oraz uczulone na jakikolwiek składnik szczepionki powinny unikać ich przyjmowania. Młodsi turyści, którzy byli szczepieni w dzieciństwie, mogą być uodpornieni i nie muszą przyjmować kolejnych dawek szczepionek. Szczególnie dotyczy to tężca, błonicy i polio. Osoby uczulone na kurze białko nie powinny otrzymywać szczepionki przeciwko grypie i żółtej febrze. Natomiast szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu nie jest wskazana u osób uczulonych na jad pszczół i os.

Czytaj też relację z I Kongresu Medycyny Tropikalnej zorganizowanego przez wydawcę i redakcję Rynku Zdrowia w minionym roku: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Problemy-globalnej-wioski,1367,2008,7.html

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum