O astmie i alergicznym nieżycie nosa w Światowym Tygodniu Alergii

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2015 20:48

Od 13 do 19 kwietnia trwał będzie Światowy Tydzień Alergii, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób alergicznych.

O astmie i alergicznym nieżycie nosa w Światowym Tygodniu Alergii

W tym roku wiodącym tematem Światowego Tygodnia Alergii są choroby alergiczne dróg oddechowych - astma oraz alergiczny nieżyt nosa. Organizatorzy zwracają uwagę na niedogodności jakie te choroby wywołują wśród pacjentów - problemy z oddechem w trakcie snu, niższą efektywność w pracy i szkole, koszty leczenia dla chorych i ich rodzin.

Choroby alergiczne wpływają nie tylko na samo zdrowie chorych, ale i na cały system ekonomiczno-społeczny ich rodzin, społeczności i całych państw. WHO szacuje, że z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi na całym świecie 400 milionów osób, zaś z powodu astmy 300 milionów - i te liczby z roku na rok zwiększają się.

Astma dotyka od 12 do 16 proc. Polaków - większość z nich nawet nie wie, że cierpi z jej powodu i myli jej objawy z kaszlem, zmęczeniem czy zadyszką. Dopiero badanie spirometryczne i konsultacja lekarska jest w stanie pomóc chorym z astmą. Jest to niezwykle ważne, gdyż astma, która rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie może wpływać na całe późniejsze życie człowieka. Źle leczona lub nieleczona astma może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - czwartej pozycji na liście przyczyn śmierci Polaków.

Epidemia alergicznego nieżytu nosa jest jeszcze bardziej społecznie i ekonomicznie
dotkliwa, gdyż jest chorobą co czwartego Polaka. Alergiczny nieżyt nosa częściej występuje u dzieci w wieku 6-7 lat i młodzieży niż u młodych dorosłych. Tendencja ta powinna szczególnie niepokoić ponieważ choroba ta zwiększa 4-8-krotnie ryzyko wystąpienia astmy, a nieleczony alergiczny nieżyt nosa prowadzi do jej rozwoju i częstszych zaostrzeń. W ten sposób powstaje swoista ścieżka chorobowa: alergiczny nieżyt nosa-astma-POChP.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne zachęca do udziału w telekonferencji ekspertów Światowej Organizacji Alergii, która odbędzie się w poniedziałek (13 kwietnia) o godz. 15 czasu polskiego (udział w niej jest bezpłatny pod tym numerem telefonu 0-0-800-111-4702). Po sesji krótkich prezentacji najwybitniejszych światowych specjalistów-alergologów, będzie także czas na zadawanie pytań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum