O HIV na imprezach masowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2015 10:00

Rusza V edycja konkursu Pozytywnie Otwarci. Można już zgłaszać propozycje programów edukacyjnych, których celem jest m.in. profilaktyka zakażeń HIV na imprezach masowych.

O HIV na imprezach masowych

Konkurs jest przeznaczony dla organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych oraz publicznych placówek ochrony zdrowia, które działają na rzecz profilaktyki HIV/AIDS oraz osób żyjących z HIV.

Do wygrania są granty finansowe na kwotę do 20 tys. zł na wdrożenie najciekawszych projektów edukacyjnych.

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) potwierdzają, że pilnie potrzebne są działania mające zmniejszyć liczbę zakażeń HIV wśród młodych ludzi, podkreślają organizatorzy konkursu Pozytywnie Otwarci.

Ponad 50 proc. z ok. 1000 nowych zakażeń HIV, do których co roku dochodzi w Polsce, dotyczy osób między 16. a 24. rokiem życia. Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV w naszym kraju nie ukończyło 30-tki.

Twórcy konkursu Pozytywnie Otwarci oceniają, że imprezy masowe, takie jak festiwale muzyczne, a nawet dyskoteki, są doskonałym miejscem do prowadzenia edukacji nt. profilaktyki zakażeń HIV.

 Polski kalendarz festiwali muzycznych jest coraz gęściej zapełniony. Od połowy czerwca do początku września 2015 r. zaplanowane jest aż 20 dużych imprez.

- Imprezy masowe sprzyjają ryzykownym zachowaniom seksualnym. Opadają systemy kontroli, pojawiają się za to stany euforyczne oraz poczucie jedności i szczęścia. Nietrudno w takich sytuacjach o przypadkowy seks, który może źle się skończyć - mówi seksuolog i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Jak dodaje, świadomość, że prezerwatywy chronią nie tylko przed ciążą, ale także przed chorobami zakaźnymi (w tym HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B i typu C), jest wciąż mała wśród młodzieży. Ludzie nie zdają sobie sprawy z całej puli chorób przenoszonych drogą płciową, a idąc na imprezę nie mają ze sobą prezerwatywy, której mogliby użyć, gdyby zdarzył im się przypadkowy seks - tłumaczy dr Depko.

Ponadto, młodzi ludzie nie są świadomi, że po każdym ryzykownym kontakcie seksualnym powinni wykonać test na HIV. Eksperci wyliczyli, że w kierunku HIV przebadał się najwyżej co 10 Polak.

- Czas skończyć z przekonaniem, że HIV dotyczy wszystkich tylko nie mnie, bo ja nie należę do grupy ryzyka. Grup ryzyka nie ma. Są jedynie ryzykowne zachowania seksualne, a do nich należy uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Dlatego tak ważna jest edukacja młodzieży. V edycja konkursu Pozytywnie Otwarci to szansa dla wszystkich organizacji i instytucji, które pragną dotrzeć z profilaktyką HIV/AIDS tam, gdzie dotąd było jej za mało - mówi koordynator programu Pozytywnie Otwarci Paweł Mierzejewski.

Innym bardzo istotnym obszarem tematycznym tegorocznej edycji konkursu jest przestrzeganie zaleceń lekarskich przez pacjentów z HIV w kwestii regularnego przyjmowania leków. Tylko w ten sposób chorzy mogą sobie zapewnić długie i stosunkowo komfortowe życie, przypominają twórcy programu Pozytywnie Otwarci. Niestety, nie wszystkie osoby zakażone HIV o tym pamiętają.

Konkurs Pozytywnie Otwarcie prowadzony jest m.in. pod patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS, prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz wojewody mazowieckiego. Granty ufunduje firma Gilead Sciences Polska Sp. z o.o.

Więcej informacji na temat warunków uczestnictwa w V edycji konkursu można znaleźć na stronie internetowej programu Pozytywnie Otwarci (www.pozytywnieotwarci.pl).
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum