Nowy wariant koronawirusa odkryty na Cyprze. Omikron połączył się z deltą

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 stycznia 2022 18:02

Zespół cypryjskich naukowców odkrył nową mutację koronawirusa SARS-CoV-2. Deltakron ma cechy omikrona i delty.

Deltakron ma cechy omikrona i delty Fot. Shutterstock
  • Na Cyprze odkryto nowy szczep koronawirusa, który łączy w sobie warianty delta i omikron. Zespół badaczy nazwał ten szczep deltakronem
  • O odkryciu poinformował Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim
  • Jego zespół odkrył do tej pory 25 przypadków zakażenia nowym wariantem. Badacze podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jakie mogą być skutki takich zakażeń

Na Cyprze odkryto nowy szczep koronawirusa, który łączy w sobie warianty delta i omikron - podał Bloomberg News. O odkryciu poinformował Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim.

Deltakron. Zbadano 25 przypadków zakażeń

Zespół badaczy pod kierunkiem Kostrikisa nazwał ten szczep "deltakronem" ze względu na jego sygnatury genetyczne, podobne do wariantów Omikron i Delta.

Jak podaje laboratorium Kostrikisa, jego zespół odkrył do tej pory 25 przypadków zakażenia nowym wariantem. Badacze podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, jakie mogą być skutki takich zakażeń.

Wkrótce będzie dominował?

- W przyszłości zobaczymy, czy ten szczep jest bardziej patologiczny lub bardziej zaraźliwy i czy wypchnie dominujące obecnie deltę i omikrona - powiedział Kostrikis w wywiadzie dla telewizji Sigma.

Według Bloomberga, naukowcy przesłali już swoje odkrycie do GISAID, międzynarodowej bazy danych, która śledzi wirusy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum