Nowy wariant koronawirusa - C.1.2. Oto, co wiemy o tej jak dotąd najgorszej poznanej mutacji

Autor: oprac. KM • Źródło: The Jerusalem Post, Rynek Zdrowia30 sierpnia 2021 15:38

Wariant koronawirusa C.1.2 po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki. Jest bardziej skomplikowaną mutacją, niż jakikolwiek inny poznany wariant.

Większa zakaźność i mniejsza odporność na szczepionki - to główne cechy nowego wariantu C.1.2. Fot. Shutterstock
  • C.1.2 to nowy wariant koronawirusa
  • Koronawirusa C.1.2 po raz pierwszy wykryto w Afryce Południowej, jednak został znaleziony również w Anglii, Chinach, Demokratycznej Republice Konga, Mauritiusie, Nowej Zelandii, Portugalii i Szwajcarii
  • Ponad połowa sekwencji C.1.2 ma 14 mutacji, ale w niektórych sekwencjach zauważono dodatkowe mutacje. To sugeruje, że wciąż trwa ewolucja w obrębie tej linii wirusa
  • Społeczność naukowa obawia się, że może być on bardziej zakaźny niż inne warianty i bardziej odporny na szczepionki

Nowo odkryty wariant C.1.2 może być bardziej zakaźny i mniej podatny na szczepionki. Tak wynika z badania przeprowadzonego niedawno przez ekspertów z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w RPA i KwaZulu-Natal Research Innovation and Sequencing Platform.

Wariant C.1.2 znany jest od maja. Co o nim wiemy?

Naukowcy po raz pierwszy wykryli C.1.2 w maju 2021 roku. Zauważyli, że pochodzi od wariantu C.1. Uznali ten fakt za zaskakujący, ponieważ C.1 został wykryty w styczniu.

Nowy wariant "znacząco zmutował" w porównaniu do C.1 i bardziej różni się od wirusa pierwotnie wykrytego w Wuhan niż jakikolwiek wykryty do tej pory inny wariant wzbudzający obawy lub zainteresowanie.

C.1.2 po raz pierwszy wykryto w Afryce Południowej, jednak został znaleziony również w Anglii, Chinach, Demokratycznej Republice Konga, Mauritiusie, Nowej Zelandii, Portugalii i Szwajcarii.

Naukowcy uważają, że liczba dostępnych sekwencji C.1.2 może być niedostatecznym odzwierciedleniem częstości występowania i transmisji wariantu - tak w Afryce Południowej, jak i na całym świecie.

Liczba genomów stale wzrasta

Badanie wykazało bowiem stały wzrost liczby genomów C.1.2 w Republice Południowej Afryki w ujęciu miesięcznym. Liczba zsekwencjonowanych genomów wzrosła z 0,2 proc. w maju do 1,6 proc. w czerwcu, a następnie do 2 proc. w lipcu. Jest to wzrost podobny do tego, jaki zaobserwowano w przypadku wariantów Beta i Delta.

Badanie wykazało również, że wskaźnik mutacji C.1.2 plasuje się na poziomie około 41,8 mutacji rocznie. To prawie dwa razy szybsze tempo, niż wykazuje obecny globalny wskaźnik mutacji innych wariantów.

Naukowcy podali, że krótki okres przyspieszonej ewolucji zaobserwowano również w przypadku wariantów Alfa, Beta i Gamma, a to sugeruje, że do przyspieszenia tempa mutacji przyczyniło się pojedyncze zdarzenie, po którym nastąpił skokowy wzrost liczby przypadków.

Ponad połowa sekwencji C.1.2 ma 14 mutacji, ale w niektórych sekwencjach zauważono dodatkowe mutacje. To sugeruje, że wciąż trwa ewolucja w obrębie tej linii wirusa.

Istnieje jednak konieczność kontynuowania prac w tym zakresie, aby lepiej poznać wpływ tych mutacji i odkryć, w jakim stopniu mogą konkurować z Deltą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum