Nowy szczep HIV w Polsce

Autor: Polska, emma/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2008 11:14

W Polsce pojawił się nowy, zmutowany i zjadliwy szczep wirusa HIV. Przyniesiony z Europy Zachodniej, wyjątkowo szybko powoduje u nosicieli wystąpienie pełnoobjawowej choroby AIDS. Liczba chorych w Polsce gwałtownie wzrasta.

Przyczyną jest pojawienie się na świecie nowych szczepów wirusa, oraz uodpornianie się na leki dotychczasowych. HIV cały czas mutuje, a jak wynika z badań w Polsce, pojawiło się kilka szczepów afrykańskich. Zakażony szybciej zachorowuje, a choroba przebiega ostrzej.

Jak wynika z wypowiedzi ekspertów, nowe szczepy wirusa zostały zawleczone z Europy Zachodniej. Ze względu na duże zróżnicowanie rasowe oraz mobilną populację istnieje ryzyko zakażenia się odmiennymi szczepami HIV. Te wirusy są coraz częściej odporne na leki przeciwwirusowe.

- W tej chwili zakażenia łatwiej się przenoszą, częściej dochodzi do zakażeń w związku z łatwością podróżowania - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. – Jest też coraz więcej odmian wirusa i to bardziej odpornego na leczenie, bo następuje jego mutacja z powodu podawania leków. Można powiedzieć, że sami generujemy nowe, odporne odmiany.

Jak dodał Krzysztof Simon ciągle pojawiają się nowe mutacje wirusa HIV i w tym sensie stwierdzenie pojawiania się nowego szczepu wirusa nie jest żadnym zaskoczeniem.

Najbardziej zagrożoną zarażeniem grupą są 18-20-letni mężczyźni, świadczący usługi seksualne gejom za granicą. Nadal poprzez kontakty seksualne zakażają się w Polsce bardzo młodzi ludzie, którzy o zagrożeniu HIV albo nic nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć. Wzrasta grupa zakażonych w obszarze seksbiznesu, i to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W Polsce od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia HIV w 1985 r., na AIDS zmarło ponad 900 osób. Obecnie w naszym kraju zakażonych jest 11 tys. osób. Według szacunków na świecie na AIDS umiera co roku około 3 mln osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum