Nowy prezes elekt Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego o potrzebie szkolenia lekarzy ze Wschodu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2009 12:48

Prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy objął funkcję prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Prezes elekt stawia na zdobywanie wiedzy przez naszych lekarzy, a dokładnie dyplomów europejskich. – Dzięki temu będziemy mogli tworzyć miejsca szkoleniowe dla specjalistów z zachodniej Europy i naszych kolegów zza wschodniej granicy. Kiedyś polscy transplantolodzy szkolili się w Anglii i USA – mówi Gazecie Wyborczej.

– Dziś my powinniśmy spłacić dług wdzięczności i współpracować z lekarzami z Białorusi i Ukrainy. Dzięki szkoleniom w ośrodku w Aninie, lekarze z Białorusi po raz pierwszy wykonają przeszczep serca w swoim kraju – tłumaczy.

Kolejne zadanie, jakie stawia przed sobą prof. Włodarczyk, to szukanie sposobów na uczynienie transplantologii dziedziną bardziej atrakcyjną dla młodych lekarzy.

– Transplantolodzy nie mają możliwości dorabiania na lukratywnych posadach prywatnych – mówi profesor. – Trzeba więc szukać innych sposobów na przyciągnięcie młodych. Mogą to być szkolenia, stwarzanie warunków do pracy naukowej. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo inaczej za kilka lat zabra nam specjalistów i w tej dziedzinie medycyny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum