Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci, są dodatkowe środki

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2020 09:15

Tworzenie nowego systemu opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą zaczyna się od tworzenie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Na ten cel NFZ przeznaczył ponad 240 mln zł.

Na nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci NFZ przeznaczył dodatkowo ponad 240 mln zł. Fot. PTWP

Środki na psychiatrie dziecięcą pochodzą z funduszu zapasowego.  Prezes NFZ podpisał już zmianę planu finansowego funduszu uwzględniając ten wydatek.

Przypomnijmy. Nowy model opieki psychiatrycznej ma być zupełnym przeciwieństwem tego, co w psychiatrii dziecięcej mamy obecnie. Zakłada, że na początkowym etapie dzieci i nastolatkowie trafią do psychologów i psychoterapeutów. Jeżeli ich pomoc nie będzie wystarczająca, pacjent będzie kierowany na kolejny poziom, tj. do środowiskowego centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a w razie potrzeby - do ośrodka wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej.

Do końca roku w kraju ma działać 300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Pierwsze konkursy dla takich placówek już zostały ogłoszone. 

Będą to zarówno zupełnie nowe placówki, jak i już obecnie funkcjonujące, ale z większą ofertą, w których zatrudnieni będą psycholodzy, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci.Resort zdrowia przyznaje, że rozbudowa placówek do nowych potrzeb może potrwać nawet kilka lat także ze względu na wykształcenie potrzebnej kadry. 

Jak wyjaśnia w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii poza trzema poziomami funkcjonowałyby programy terapeutyczne dla specyficznych schorzeń, jak np. zaburzenia odżywiania, dla osób z tzw. podwójną diagnozą, głębokimi zaburzeniami osobowości czy dorosłych z zespołem Aspergera. 

W Polsce mamy obecnie jedynie 436 czynnych zawodowo psychiatrów dziecięcych. Dzieci natomiast jest ok. 7 mln.  Z tej grupy nieco poniżej 10 proc., czyli ok. 600 tys. potrzebuje w jakimś okresie swojego życia pomocy psychologiczno-psychiatrycznej.

Jak pisaliśmy wcześniej kolejnym problemem jest fakt, że na pierwszym poziomie nowego modelu opieką chorych mają otaczać psychologowie i psychoterapeuci, a zawody psychoterapeuty i psychologa wciąż pozostają prawnie nieuregulowane.

W przypadku psychoterapeutów projekt ustawy dotyczący tej profesji gotowy był już w 2011 r. Przedłożone regulacje wywołały jednak prawdziwą burzę pomiędzy psychiatrami, psychologami i samymi psychoterapeutami, którzy mieli zgoła odmienne zdanie w kwestii kwalifikacji uprawniających do wykonywania tego zawodu.

W przypadku psychologów obowiązująca ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów została uchwalona w 2001 roku. Nigdy nie powstały do niej przepisy wykonawcze i nie został powołany samorząd zawodowy psychologów, w związku z czym nadal żaden psycholog w Polsce nie ma formalnie nadanego prawa do wykonywania zawodu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum