Nowy konsultant przygotuje pytania do egzaminu specjalizacyjnego z interny

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2009 06:51

Profesor Zbigniew Gaciong nie przygotuje kolejnego egzaminu specjalizacyjnego z interny. Minister zdrowia Ewa Kopacz odwołała go z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Nowego konsultanta poznamy pod koniec stycznia i to on ułoży pytania dla przyszłych internistów - poinformował portal rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Najbliższy egzamin z interny ma odbyć się 4 marca. - Nowy konsultant będzie miał bardzo mało czasu na jego przygotowanie. Może należałoby rozważyć przesunięcie terminu na koniec marca bądź rezygnację z tej sesji - mówi Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.

Jak podaje ministerstwo, prof. Gaciong będzie pełnił funkcję do czasu powołania nowego konsultanta.

- Odwołanie prof. Gacionga było bezpośrednio związane z problemami dotyczącymi państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES) z chorób wewnętrznych. 47 proc. przystępujących nie zdało tego egzaminu, a autorem pytań był właśnie profesor. Do kolejnego egzaminu w sesji wiosennej pytania przygotuje już nowy konsultant – mówi nam rzecznik resortu zdrowia.

Portal rynekzdrowia.pl zapytał w grudniu prof. Zbigniewa Gacionga, czy podjąłby drugi raz decyzję o unieważnieniu pytań egzaminacyjnych. Przypomnijmy, że dzięki unieważnieniu pięciu pytań liczba osób, które zdały ostatni egzamin z interny powiększyła się o ok. 70 osób... Profesor niechętnie wracał do całej sprawy i mówił nam, że ocena jego decyzji leży teraz w gestii prawników.

Prawne wątpliwości

- Czy żałuję, że ok. 70 osób więcej zdało egzamin? Nie żałuję tej decyzji. Nie podjąłbym jej jednak po raz drugi - mówił portalowi rynekzdrowia.pl.

Dodał jednak, że zdaje sobie sprawę, iż unieważnienie pytań było prawnie kontrowersyjne.

- Nie uchylam się od odpowiedzialności. Jednak insynuacje, że moja decyzja nastąpiła z innych pobudek niż uznanie pytań za zbyt trudne uznaję za potwarz i oszczerstwo. Jeżeli ktoś wysunie tego typu oskarżenia pod moim adresem publicznie to podam sprawę do sądu o zniesławienie – zapowiadał prof. Zbigniew Gaciong w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl

Lekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inicjatywa Protest PES, które skupia medyków walczących o zmianę formy egzaminu specjalizacyjnego oraz o unieważnienie ostatniego PES z chorób wewnętrznych i zaliczenie egzaminu wszystkim, którzy do niego przystąpili, nie są specjalnie zadowoleni z tej sytuacji.

- Nie czujemy żadnej satysfakcji z odwołania prof. Gacionga. Mamy cele, które nie zostały jeszcze zrealizowane, będziemy walczyć dalej, żeby wszystkim zaliczono ostatni egazamin – tłumaczy doktor Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.

Lekarze obawiają się również, że nowy konsultant będzie miał za mało czasu na rzetelne przygotowanie egzaminu.

Bardzo mało czasu

- Egzamin ma odbyć się 4 marca. Chcielibyśmy, aby był odpowiedzialnie przygotowany. Nowy konsultant będzie miał bardzo mało czasu. Może należałoby rozważyć przesunięcie terminu na koniec marca bądź rezygnację z tej sesji. Obawiamy się, że znowu będą problemy, a to zbyt poważna sprawa, żeby ryzykować – podkreśla Wojciech Buczyński.

Ostatni egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych wywołał spore emocje. Pisaliśmy o tym wiele razy. Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, zdecydowało się nawet napisać w tej sprawie list do premiera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum