Nowy Targ: operacje kręgosłupa metodą endoskopową

Autor: Tygodnik Podhalański/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 12:30

Lekarze z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II wykonali już ponad 30 operacji kręgosłupa lędźwiowego techniką endoskopową.

Metoda polega na przeprowadzeniu zabiegu przy użyciu specjalistycznych instrumentów, których pracę operujący obserwuje na monitorze, dzięki wprowadzeniu do ciała chorego kamery zaopatrzonej w źródło światła.

– Operacja kręgosłupa polegająca na usunięciu przepukliny dyskowej metodą endoskopową przez swoją niską inwazyjność nie powoduje konieczności długiej hospitalizacji. Pacjent praktycznie na drugi dzień po zabiegu może o własnych siłach wrócić do domu – przekonuje z kolei dr Aleksander Winiarski, ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, który kieruje zespołem lekarzy specjalizujących się w endoskopowych zabiegach.

Endoskopowa aparatura trafiła na Podhale w ubiegłym roku. W połowie kwietnia pokazową operację przeprowadził w Nowym Targu jeden z prekursorów metody, doktor Thomas Hoogland z Monachium. Poza Nowym Targiem takie zabiegi kręgosłupa wykonują zaledwie cztery inne szpitale w Polsce.

Więcej na: www.tygodnikpodhalański.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum