Nowy Sącz: szpital zamyka poradnię zdrowia psychicznego, działała niemal pół wieku

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2020 14:42

Z powodu braku chętnego do pracy psychiatry z końcem lutego br. zakończy działalność Poradnia Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. Jednostka funkcjonowała od 1973 roku.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jeszcze w 2018 roku lekarze w poradni bezpłatnie udzielali pacjentom ponad 600 porad miesięcznie. Sytuacja zmieniła się w 2019 r., kiedy jeden ze specjalistów przeszedł na emeryturę.

Jak tłumaczy w Gazecie Krakowskiej Joanna Woźniak, koordynator zespołu ds. kontraktowania i rozliczeń w nowosądeckim szpitalu, lecznica pięciokrotnie otrzymywała zgodę Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na wykonywanie świadczeń w ograniczonej liczbie godzin. Lekarz przyjmował zaledwie dwa dni w tygodniu, w sumie przez 9,5 godziny, udzielając miesięcznie okołu stu porad. Jednocześnie trwały poszukiwania kolejnego psychiatry, ale żaden nie zdecydował się na podjęcie pracy w Nowym Sączu.

Woźniak informuje, że NFZ nie zgodził się na dalsze, "ograniczone" funkcjonowanie poradni i szpital nie otrzymał kontraktu. "Musimy więc zakończyć działalność poradni. W czwartek (27 lutego) zostaną przyjęci ostatni pacjenci" - czytamy.

W Nowym Sączu zostanie tylko jedna przychodnia, której pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy psychiatry w ramach NFZ

Więcej: gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum