Nowy Sącz: jest szansa, że przybędzie łóżek na psychiatrii

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 16:23

Rozbudowę oddziału psychiatrii planuje dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.

Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu

Realizacja tego zamiaru jest tym bardziej prawdopodobna, że koncepcji przychylne są władze województwa małopolskiego. – Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli postawić pierwszy krok w tym kierunku – mówi Artur Puszko, dyrektor nowosądeckiego szpitala.

Warto przypomnieć, że Małopolski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakłada rozproszenie w terenie ośrodków leczenia psychiatrycznego. Nowy Sącz miałby być jednym z nich, tym bardziej, że są już ku temu solidne podstawy.

Obok utworzonego kilka lat temu 25-łóżkowego oddziału, jest także oddział dzienny oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dorosłych oraz dla młodzieży i dzieci. – Obłożenie oddziału stacjonarnego od samego początku jest bardzo duże i statystycznie rzecz ujmując przekracza 100 procent – informuje szpital w komunikacie prasowym.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że liczba potencjalnych pacjentów jest znacznie większa. Chorych przybywa systematycznie i wydaje się, ze tendencja ta będzie się utrzymywać. Z tego powodu, dyrekcja szpitala uważa, że należałoby zwiększyć liczby łózek do 70 a nawet 100.

Dyrektor Puszko podkreśla, że konieczne byłoby wybudowanie oddziału od podstaw. Odpowiednim miejscem byłaby Dąbrowa znajdująca się nieopodal Nowego Sącza, gdzie szpital ma tereny o powierzchni 3,5 ha idealnie nadające się na lokalizację oddziału psychiatrycznego.

Teren na uboczu pozwoliłby nie tylko na postawienie budynków, ale także urządzenie kompleksu w taki sposób, by chorzy mogli swobodnie po nim się poruszać. Znajdujący się tam obecnie oddział zakaźny zostałby przeniesiony do Nowego Sącza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum