Nowy Sącz: geriatria wciąż bez kontraktu z NFZ

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2016 08:44

Oddział dla przewlekle chorych urządzony za 1,3 mln zł świeci pustkami. Jest sprzęt medyczny i wielu chętnych, ale NFZ na razie nie chce płacić za leczenie.

Nowy Sącz: geriatria wciąż bez kontraktu z NFZ
Nowy Sącz: geriatria wciąż bez kontraktu z NFZ. Fot. Shutterstock

Sądeckie Hospicjum stworzyło oddział geriatryczny za 1,3 mln zł, głównie z unijnych dotacji. Na pacjentów czekają komfortowe sale i sprzęt medyczny najwyższej jakości. Na sygnał o przyjęciach czekają przewlekle chorzy.

Oddział jest przygotowany na przyjęcie chorych m.in. po udarach i wylewach, sparaliżowanych i ze złamaniami kręgosłupa. Przygotowano dziesięć dwuosobowych sal oraz dwa pokoje jednoosobowe dla najciężej chorych.

Mimo to nowy oddział świeci pustkami. Nie ma pieniędzy na jego uruchomienie, a Narodowy Fundusz Zdrowia rozwiewa nadzieję na szybkie rozwiązanie problemu.

Jak podaje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ, ze względu na brak środków NFZ nie może w tej chwili ogłosić uzupełniającego konkursu na kolejny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w powiecie nowosądeckim.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

******

Jak wyjaśniła nam nawiązując do tekstu publikacji źródłowej Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, nowosądeckie hospicjum złożyło wniosek o ogłoszenie dodatkowego konkursu na zakład opiekuńczo-lecznicy, a nie oddziału geriatrycznego.

- To istotna różnica. Zakłady opiekuńczo-lecznicze należą do świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, natomiast oddziały geriatryczne są w strukturze oddziałów szpitalnych. Te dwie formy opieki różnią się od siebie diametralnie pod wieloma aspektami - zarówno jeśli chodzi o pacjentów, którzy korzystają z tych świadczeń, zasady realizacji świadczeń, sposoby finansowania - podaje rzecznik.

Hospicjum złożyło wniosek o ogłoszenie konkursu na zakład opiekuńczo lecznicy, jednak jeszcze w ubiegłym roku otrzymało wyjaśnienia, że w obecnej sytuacji finansowej oddziału jest to niemożliwe. Jeżeli oddział otrzyma dodatkowe środki, w ciągu bieżącego roku rozważy podjęcie decyzji o ogłoszeniu dodatkowych konkursów.

Nakłady na ZOL-e w powiecie nowosądeckim w 2016 r. wynoszą 3 479 322,00 zł, w ub. roku było to 3 373 800,00 zł.

Obecnie w powiecie nowosądeckim umowę z NFZ mają 2 ośrodki:
- ZOL Caritas Diecezji Tarnowskiej w Grybowie (liczba łóżek w rejestrze 81),
- Centrum Rehabilitacji TUKAN w Łabowej pod nowym Sączem (liczba łóżek w rejestrze 28).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum