Nowy Sącz: dzienny oddział psychiatryczny okazuje się bardzo potrzebny

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2011 16:08

Bardzo trafna okazała się podjęta przed pięcioma laty decyzja o utworzeniu w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu stacjonarnego oddziału psychiatrycznego. Ze statystyk wynika, że tzw. obłożenie na oddziale nieustannie wynosi 100 procent.

Zdaniem Pawła Sowy, ordynatora oddziału, zaspokojenie potrzeb regionu na tego typu leczenie wymagałoby dysponowania co najmniej dwa razy większą liczbą łóżek niż do tej pory. Oddział dzisiaj może przyjąć 23 pacjentów i jest to oferta zbyt skromna jak na potrzeby regionu.

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia regularnie realizowany jest co roku z dużą nawiązką, a niejednokrotnie zdarza się, że pacjentów wymagających leczenia trzeba odsyłać do innych szpitali z powodu braku miejsc.

Sytuacja pod tym względem w kolejnych latach może być jeszcze trudniejsza, bo liczba osób wymagających pomocy w postaci leczenia szpitalnego rośnie.

- Nie prowadzę statystyk, ale na podstawie udzielanych porad w ramach pracy w poradni oraz praktyki prywatnej mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że pacjentów przybywa - podkreśla ordynator.

Średni pobyt na oddziale psychiatrycznym skrócił się w ostatnich latach bardzo wyraźnie. O ile jeszcze 20 lat temu wynosił około 50 dni, to dzisiaj przeciętny okres pobytu jest o połowę krótszy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum