Nowy Sącz: duchowni na kursie o in vitro

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 15:40

Zagadnieniom bioetycznym, w tym metodzie in vitro oraz naprotechnologii poświęcony jest trzydniowy kurs kapłanów diecezji tarnowskiej.

Temat in vitro i dylematy etyczne księży związane z tą metodą, nakłoniły Kurię Diecezjalną w Tarnowie do zorganizowania kursu na te tematy. Księża, których blisko tysiąc weźmie udział w kursach podkreślają, że trzeba cały czas się dokształcać w tematach medycznych, dlatego z zainteresowaniem przyjęli możliwość uczestnictwa w wykładach.

Podczas kursu prelekcję „Kwestie bioetyczne we współczesnym duszpasterstwie" wygłosił bp Józef Wróbel, natomiast o aktualnych problemach etyczno-medycznych na początku XXI wieku mówił dr Piotr Klimas.

,,Stosowanie in vitro jest grzechem” przekonywał biskup Wróbel. Podkreślił, że Kościół sprzeciwiając się metodzie sztucznego zapłodnienia broni godności człowieka. Biskup w rozmowie z KAI dodał, że coraz częściej rozmawia na ten temat z małżeństwami. ,Kościół proponuje małżonkom naprotechnologię, która jest skuteczniejsza niż in vitro.

– Naprotechnologia to metoda wyboru, to przywrócenie funkcji układu rozrodczego kobiety, a co ważne, do poczęcia dochodzi w akcie małżeńskim. Naprotechnologia bywa nawet trzykrotnie skuteczniejsza niż in vitro – mówił ginekolog Piotr Klimas.

Zdaniem Klimasa metoda sztucznego zapłodnienia jest nieetyczna i„inwazyjna jeżeli chodzi o zdrowie kobiety i dziecka".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum