Nowotwory powinny być leczone przez zespoły wielodyscyplinarne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2011 14:37

Leczeniem nowotworów w Polsce powinny zajmować się wielodyscyplinarne zespoły specjalistów, zapewniające chorym optymalny sposób terapii - przekonują lekarze podczas I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.

Nowotwory powinny być leczone przez zespoły wielodyscyplinarne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- O powodzeniu leczenia w znacznym stopniu decyduje strategia terapii, która dla danego pacjenta powinna być opracowana jeszcze przed jej rozpoczęciem - mówił prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Dodał, że w naszym kraju leczenie wielu chorych jest niestety rozproszone.

- Nie wystarczy wykonywać kilku operacji danego typu rocznie, żeby dobrze je opanować. Trzeba się w nich specjalizować, wtedy efekty leczenia są zdecydowanie lepsze - podkreślił prof. Jassem.

Lekarze przekonywali, że nawet najlepiej wykonania operacja, która jest podstawą leczenia wielu nowotworów złośliwych, nie wystarczy, jeśli chory nie będzie objęty skojarzonym leczeniem. Polega ono na skoordynowaniu zabiegów chirurgicznych z radioterapią i chemioterapią, a także z psychoterapią i rehabilitacją.

Według prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii, takie leczenie mogą zapewnić jedynie ośrodki onkologiczne, wyposażone w odpowiednią aparaturę i zatrudniające wielu specjalistów. Onkolodzy podkreślali podczas spotkania, że leczenia raka jest wyjątkowo trudne, dlatego powinni się nim zajmować lekarze, którzy się w tym specjalizują i pracują w zespołach wielodyscyplinarnych.

Według Prof. Krzakowskiego, pacjenci powinni być prowadzenia przez cały okres leczenia, które trwa wiele lat. Przekonywał, że wielu z nich można pomóc nawet wtedy, gdy dojdzie do przerzutów do innych narządów. Niestety, tę możliwość w naszym kraju zbyt rzadko się wykorzystuje.

- W przypadku raka jelita grubego często dochodzi do przerzutów do wątroby. Ale u niektórych chorych można je usunąć, podobnie jak usuwa się guz pierwotny jelita grubego. Toteż w USA wycina się przerzuty do wątroby u 20 proc. chorych na ten typ raka, a w Polsce jedynie u 2-3 proc. pacjentów - mówił prof. Krzakowski.

Onkolodzy zwracali też uwagę, że w naszym kraju często źle leczony jest rak prostaty u mężczyzn. Zdaniem prof. Jacka Jassema sięga się głównie po farmakoterapię, tymczasem pierwszoplanowe znaczenie ma leczenie chirurgiczne i radioterapia.  Prof. Radzisław Kordek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dodał, że niepotrzebnie też zaleca się mężczyznom po 50. roku życia wykonywanie co roku testu PSA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze