Nowotwory neuroendokrynne: polscy pacjenci korzystają z nowoczesnej diagnostyki

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MS, MAK/Rynek Zdrowia   • 31 grudnia 2018 16:08

Czy polscy pacjencji z chorobami rzadkimi w obszarze endokrynologii mogą liczyć na taki sam standard leczenia, jak chorzy z innych krajów Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada prof. Beata Kos-Kudła, kierownik Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

Nowotwory neuroendokrynne: polscy pacjenci korzystają z nowoczesnej diagnostyki
Prof. Beata Kos-Kudła; FOT. PTWP

- W przypadku niektórych chorób rzadkich w endokrynologii pacjenci w Polsce mają zapewniony dostęp do terapii na poziomie europejskim. Są jednak schorzenia, w których nadal musimy walczyć o odpowiednie leczenie - mówi prof. Kos-Kudła.

I dodaje: - W obszarze diagnostyki nasi pacjenci mają dostęp do wszystkich współcześnie metod stosowanych w Unii Europejskiej oraz na całym świecie. Wśród rzadkich chorób endokrynologicznych są m.in. nowotwory neuroendokrynne. Jeśli chodzi diagnostykę tych nowotworów Polska należy do wiodących krajów. W zakresie terapii korzystamy z interdyscyplinarnej współpracujemy z certyfikowanymi ośrodkami europejskimi.

- W innych obszarach dotyczących endokrynologii, na przykład w akromegalii, w Polsce nadal brakuje dostępu niektórych terapii - zwraca uwagę prof. Beata Kos-Kudła.

Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. „Zespoły chorobowe w endokrynologii - wyzwania dla pacjentów, lekarzy i systemu opieki zdrowotnej” (Warszawa, 13 grudnia 2018 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum